Trendlerdeki Yazı

Kripto Para Nedir? Tarihçesi, Avantajları, Dezavantajları ve Daha Fazlası!

Kripto Para Nedir? Tarihçesi, Avantajları, Dezavantajları ve Daha Fazlası!
0

Kripto para takas işlemleri için kullanılan, uçtan uca tam olarak şifrelenmiş ve tamamen dijital olan para birimlerine verilen isimdir. Ayrıca, birçok insan tarafından geleceğin para birimi ve teknolojisi olduğuna inanılan ağ yapısına denilmektedir.

Günümüzde kripto para birimleri oldukça popüler hale gelmiş ve kurumsal firmalardan devlet büyüklerine kadar birçok birimin dikkatini çekmiştir. Her ne kadar günümüzde kripto paralar sürekli olarak popülaritesini artırıyor olsa da henüz pek fazla bilinmeyeni bulunan bir olgu olma özelliğine de sahiptir. Kripto para birimi teknolojilerinde takas işlemlerini doğrulamak, onaylamak ve güvenli şekilde gerçekleştirmek için kriptografi kullanılmaktadır. Kripto para birimleri hiçbir şekilde veya herhangi bir şekilde fiziksel olarak varlık göstermemektedirler ve herhangi bir fiziksel karşılıkları bulunmamaktadır.

Kripto paralar için sanal para terimin kullanmak doğru değildir çünkü kripto paraların herhangi bir merkezi otoritesi bulunmamaktadır ve herhangi bir aracı kurum tarafından kontrol edilmemektedir. Bu durum da sistemin daha güvenli olmasını sağlamaktadır. Kripto para birimleri kesinlikle kredi kartı harcamaları veya online banka para transferleri ile karıştırılmamalı ve bunlar gibi sanal para olarak değerlendirilmemelidir. Evet, fiziksel bir para birimi değiller fakat sanal bir para birimi de değildirler. Onların adı kripto para!

Kriptoloji Nedir?

Kriptoloji, şifreleme bilimine verilen ve verilerin bir sisteme göre şifrelenmesine verilen isimdir. Kripto para birimlerine göre ağ yapısı değişiklik gösteriyor olsa da birçok kripto para biriminde kullanılan Hash algoritması kriptoloji için oldukça güzel bir örnektir. Kripto para transferleri, belirli şifrelerin oluşması ve çözülmesi ile transfer edilmektedir ve bu yapı kripto paraların kullandığı teknolojik altyapıya göre değişiklik göstermektedir.

kripto para

Kripto Paraların Tarihi

90’lı yıllarda teknoloji çağının hızlıca gelişmesi sonucunda birçok dijital para birimi oluşturma projesi meydana gelmiştir. Bu yıllar içerisinde Beenz, Digicash ve Flooz gibi dijital para birimi projeleri geliştirilmiş olsa da bu girişimlerin sonu genellikle finansal sıkıntılar, sahtekarlık ve şirket için anlaşmazlık gibi sebeplerden ötürü başarısız olmuştur.

İlk kripto para birimi olan Bitcoin, 2009 yılının ilk çeyreği içerisinde Satoshi Nakamoto kod adı ile bilinen bir kişi veya kişiler tarafından tasarlanmıştır. Her ne kadar bu takma ad biliniyor olsa da bu kişinin veya kişilerin gerçek kimliği bilinmemektedir. Bitcoin, açık kaynak kodlu olarak tasarlanmıştır ve bu kodlar dileyen herkes tarafından görüntülenmektedir. Ayrıca, bu kaynak kodları geliştirmek ve daha iyi projeler üretmek de mümkündür. Bitcoin ağı uçtan uca şifrelenmiş şekilde çalışmaktadır.

Kripto Paraların Güvenliği

Sadece kripto paralar için değil tüm ödeme sistemleri için en büyük sıkıntı aynı bakiyenin iki kere harcanma ihtimalinin olasılığıdır. Bunun önlemi ise tüm işlemlerin kaydını tutan bir sistem yaratmak, günümüz finansal piyasalarında ise banka gibi aracı kurumlar oluşturmaktır. Fakat böyle bir çözüm üretilmesi durumunda tüm finansal sermayenin kontrolü bir birime bağlı olacak ve bu da güven sıkıntısının oluşmasına sebep olacaktır.

Bitcoin ve diğer para birimlerinde kullanılan teknolojiler sayesinde bu işlemlerin kayıtları ve çift harcama kontrolleri blockchain zincir teknolojisi ile sağlanmaktadır. Bu teknoloji ile çift harcama gibi problemlerin önüne geçilmektedir ve herhangi bir aracı kurum olmaksızın işlemler merkeziyetsiz olarak gerçekleşmektedir. Ayrıca, bu ağ yapısı ile yapılan tüm işlemler dileyen herkes tarafından görülmeye de müsaittir.

kripto para nedir

Tüm transfer işlemleri alıcı ve gönderici kişinin cüzdan bilgilerinin ve gönderilecek miktarın belirlenmesi ile gerçekleşmektedir. Yapılacak olan gönderim işlemleri gönderen kişi tarafından doğrulandıktan sonra sistem tarafından onaylanmakta ve para transferi işlemi sorunsuz olarak gerçekleşmektedir. Sistem tarafından gerçekleşen onay işlemi ise sadece kripto para madencileri tarafından kriptografik işlemlerin çözülmesi ile gerçekleşmektedir. Blockchain teknolojisinde bir işlemin onaylanması durumunda kesinlikle geri dönüş mümkün değildir.

Kripto para birimleri için en büyük risk hack veya saldırı ihtimalleridir.

Kripto Para Madenciliği Nedir? Kripto Paralar Nasıl Üretiliyor?

Kripto para üretimi de oldukça dağıtık bir sistem ile gerçekleşmektedir. Yani, üretim tamamen kullanıcı temellidir. Kripto para birimlerinde birimlere göre değişiklik gösterse de neredeyse tamamında limitli arz bulunmaktadır ve üretim miktarı arttıkça üretim için kullanılan algoritma da zorlaşmaktadır. Üretim işlemi yine projeye göre değişiklik gösterse de çoğunlukla madencilik yöntemi ile olmaktadır. Madencilik işlemi de tıpkı kripto para birimleri gibi fiziksel olarak değil bilgisayar ortamında gerçekleşmektedir. Herhangi bir aracı kurum veya birey tarafından olmaksızın madencilik görevini gerçekleştirebilirsiniz. Madencilik işlemini gerçekleştirmek için çok yüksek oranda işlemci gücü ve internet bağlantısına ihtiyacınız vardır.

kripto paraların tarihi

Kripto Paralar Yasal Mıdır?

Kripto paraların yasallığı ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Bazı ülkelerde yasallık durumu hakkında kesin bir karar bulunmazken birçok ülkede yasal olarak kullanılabilmektedirler. Yine bazı ülkelerde ise kripto para kullanımının yasak olduğu ve kullanımına sınırlamaların getirildiği de bilinmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC’de ise kripto para kullanımı için herhangi bir sınırlama veya yasak bulunmamaktadır. Bu sebeple hiçbir kurum veya devlet birimi kripto para alım-satım, yatırım ve kripto para cüzdanı sahibi olduğunuz için ceza veya yaptırım uygulayamamaktadır.

Madencilik Yasal Mıdır?

Bitcoin veya diğer kripto para birimleri için madencilik yapmak için yasal olmayan bir durum bulunmamaktadır. Yani, kripto para madenciliği bir suç değildir.

kripto para madenciliği

Kripto Para Kazançları Vergilendirilebilir Mi?

Kripto para cüzdanlarının kimlikleri tamamen anonim olduğundan dolayı kripto para harcamalarınız ve kazançlarınız için hiçbir şekilde vergilendirme işlemi yapılmamaktadır. Fakat, kripto para borsaları kullanarak kazançlarınızı TL’ye çevirdiğiniz zaman hesabınızda oluşacak düzenli para girişleri maliye tarafından dikkat çekebilir ve bu kazançlar vergilendirilebilir. Bu durum her ne kadar kripto para teknolojilerinden bağımsız olsa da hesabınıza sürekli ve düzenli para girişi olması vergilendirme gibi durumların oluşmasına sebep olabilir.

Kripto Paraların Avantajları Nelerdir?

 • Hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmadığı için herhangi bir ülke içerisinde oluşan siyasi ve ekonomik olaylar tarafından etkilenmemektedir.
 • Cüzdan hesaplarınızın dondurulması veya paranıza el konulması söz konusu değildir.
 • Sınırlı miktarda arz bulunduğu için enflasyon gibi sıkıntılar bulunmamaktadır. (Her proje için geçerli değil.)
 • Tamamen anonim cüzdan adresleri sayesinde para transferlerinizin takip edilmesi neredeyse imkansızdır.
 • Çok düşük madenci işlemi ücretleri ile çok yüklü miktarda para transferine olanak sağlamaktadır.
 • Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kolay para transferi yapılmasına olanak sağlar.
 • Hızlı, güvenli ve 7/24 para transferi gerçekleştirilmesini sağlar.
 • Yatırım aracı ve paranın değerini korumak amaçlı kullanılabilir.
 • Para transferi gerçekleştirmek için herhangi bir alt limit ve üst limit bulunmamaktadır.
kriptoloji

Kripto Paraların Riskleri ve Dezavantajları Nelerdir?

 • Gelişmekte olan kripto para piyasasının maalesef diğer finansal piyasalara göre işlem hacmi oldukça düşüktür. Bu da kripto para piyasalarında volatilitenin yüksek olmasına ve büyük yatırımcıların kolayca manipülasyon yapmasına sebep olmaktadır.
 • Henüz hayatımızda yeni yeni popüler olmuş kripto paraları savunan devlet sayısı oldukça azdır. Bu, yasallık açısından bir sıkıntı olmasa da kripto para teknolojilerini destekleyen devlet sayısının az olması sebebi ile büyük bir dezavantajdır.
 • Henüz tüm dünyada kabul edilmemiştir, tüm işletmeler kripto paralar ile ödeme kabul etmemektedir.
 • Dijital ortamda gelişen bir kripto para biriminin her zaman için hacklenme durumu olabilmektedir. Kullanılan cüzdan adresinizin çalınması, kullandığınız kripto para borsalarının hacklenmesi ve benzer birçok durum mevcuttur.
 • Yanlış adres girilmesi ve işlemin onaylanması sonucunda gerçekleşen işlem için geri dönüş bulunmamaktadır. Hatalı adrese gönderilen para o cüzdanın sahibi parayı geri iade etmediği sürece hiçbir şekilde geri alınamaz.

Kripto Paralar ile Ne Yapabilirim?

Tüm dünya için yorum yapmak gerekirse kripto para birimlerini kullanarak alışveriş yapabilir, futbolcu transferi gerçekleştirebilir, online ödemeler için kullanılabilir, yardım kuruluşlarına bağışlar yapılabilir, kumar oynayabilir ve aklınıza gelen daha birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap