Trendlerdeki Yazı

Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir?
1

Borsada yatırım yapmak denildiği zaman herkesin aklına ilk olarak gelen finansal enstrüman hisse senetleridir. Hisse senedi, şirketlerin hissedarlarına ve ortaklarına ait paylarını belirlemek için kullanılan kıymetli evraklara verilen isimdir. Bir diğer şekilde hisse senedi tanımı yapmak gerekirse yatırımcıların şirketler üzerindeki ortaklığını simgeleyen belge olarak tanımlayabiliriz. Hisse senedi sadece ortaklığı veya paydaşlığı değil, mülkiyeti de temsil etme özelliğine sahiptir. Hisse senetlerinin düzenli veya standart bir geliri bulunmamaktadır fakat bu durum temettü dağıtan hisse senetleri için geçerli değildir. Hisse senetleri üzerinden kazanç elde edebilmenin tek yolu tercih edilen hisse senetlerine ait şirketin iyi bir finansal duruma sahip olması ve bilanço durumunun her geçen sene güçlenmesinden yanadır.

Herhangi bir şirket hisse senedi arzı gerçekleştirebilmek için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’dan izin almak zorundadır. Hisse senedi arzı gerçekleştirebilecek kurumlar sermayesi paylara bölünmüş şirketler, özel kanun ile kurulmuş kurumlar ve anonim şirketleridir. Bu kurumlar hisse senedi arzını Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) denetimi ile gerçekleştirmektedir. Bu sebepledir ki borsanın en çok işlem hacmine sahip olan bu finansal enstrüman hem yatırımcılar hem de şirketler için oldukça önemli bir konuma sahiptir.

Hisse Senetleri ile İlgili Bilinmesi Gereken Önemli Detaylar

  • Spekülatif hisseler yüksek kazanç potansiyeline sahiptir fakat aynı oranda risk de barındırmaktadırlar.
  • Hisse senedi alım-satımı yapmadan önce tecrübe sahibi olunması gerekmektedir çünkü bu piyasa oldukça hareketlidir.
  • Hisse senedi alım-satımı yapabilmek için hiçbir yatırım sınırı bulunmamaktadır.
  • Hisse senedi fiyatları üzerinde etkili olan faktörler iyice araştırılmalı ve öğrenilmelidir.
  • Hiç bilmediğiniz bir sektör içerisinde hisse alımı yapmak yerine bilgi sahibi olduğunuz veya fikir sahibi olduğunuz sektörleri tercih etmelisiniz.
  • Hisse senetlerini nakit paraya çevirmek oldukça kolaydır. Bu sebeple hisse senetleri likit enstrüman olarak sınıflandırılmaktadır.
hisse senedi

Hisse Kâğıdı Ne Demektir?

Şirket yatırımcılarının, ortaklarının ve paydaşlarının yatırımlarını temsil eden ve bu yatırımları belgelemek için verilen kıymetli evraklara hisse kâğıdı denilmektedir. Ayrıca, bir şirketin ana parasının eşdeğer parçalarından biri olarak da tanımlanmaktadır.

Hisse Senedi Yatırımlarının Avantajları Nelerdir?

  • Hisse senedine sahip olduğunuz şirketin temettü dağıtımlarından kazanç elde etme şansı elde edersiniz ve yine aynı şirketin sermaye artırımına katılma hakkı elde edersiniz.
  • Hisse senedi yatırımı yaparak hissesini satın aldığınız şirkette ortak olma hakkı elde edersiniz.
  • Hisse senedi piyasalarında değerlendireceğiniz sermaye tercih ettiğiniz şirketlere göre en iyi şekilde değerlenmektedir.
  • Hisse senedi piyasalarında işlem yaparak birikimlerinizi reel piyasaya aktarabilir ve ülke gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.
hisse kağıdı

Hisse Senedinin Getirileri

Hisse senedi yatırımcıları borsada işlem gören hisse senetlerindeki fiyat değişimlerine göre kazanç elde etmektedir. Ayrıca, her hisse türünde olmasa da bazı hisse senedi türlerinde temettü geliri de elde edilmektedir ve bu gelir fiyat değişiminden meydana gelen kazancınızı etkilememektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap