Kredi Kartını Bilinçli Kullanmak için Özel Tüyolar

Kredi Kartını Bilinçli Kullanmak için Özel Tüyolar
0

Bilinçsiz şekilde kredi kartı kullanmaya başladığınız zaman yüksek borç yükü, gereksiz borçlanma ve finansal özgürlüğünüzü kısıtlama gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tüm bu sıkıntılara rağmen kredi kartı bilinçli olarak kullanıldığı zaman kendinize, işletmelere, diğer tüketicilere ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Kredi kartının bilinçli olarak kullanılması ile bireysel olarak da birçok avantaj elde edersiniz. Düzenli olarak kredi kartı ödemelerinizi yaparak kredi notu yükseltmek için avantaj elde edebilirsiniz. Ayrıca, kredi kartını düzenli olarak kullandığınız zaman banka tarafından sağlanan birçok avantajı elde eder kampanyalardan da yararlanabilirsiniz.

Kredi kartını bilinçsiz kullanarak ise kendi kontrolünüzü kaybedebilir ve büyük bir borç yükünün altına girebilirsiniz. Ayrıca, bu borç yükü tek başına kalmayacak ve kredi notunuzun düşmesine sebep olurken yapılan harcamalarınız için ekstra faiz ödemenize de sebep olacaktır. Kredi kartı kullanımınızı iyi şekilde yöneterek bu gibi sıkıntılardan kurtulabilir ve kredi kartı kullanımını kendiniz için büyük bir avantaj haline getirebilirsiniz. Peki, kredi kartı kullanımı bilinçli ve doğru şekilde nasıl yapılır?

Ödemelerinizi Kesinlikle Ertelemeyin

Gün içerisinde kredi kartı kullanarak harcama yaptığınız zaman geri ödeme gününün olduğunu da unutmamalısınız. Hesap özeti ekstreniz oluşturulduğu zaman yapılan tüm harcamaların ödenmesi gerektiğini unutmayarak harcama yapmak oldukça önemlidir. Bu sebeple kredi kartı limitinizin miktarı fark etmeksizin kendiniz için günlük, haftalık ve aylık harcama limitleri belirlemeniz gerekmektedir. Tabii ki belirleyeceğiniz bu limitin aylık gelirinizi de aşmaması hatta mümkün ise aylık gelirinizin %70’lik oranını geçmemesi gerekiyor. Bahsedilen bu oran sizin için tutturulması zor bir hedef ise aylık gelirinizin tamamından daha fazla harcama yapmamaya özen göstermelisiniz.

Kredi kartı ödemelerinizi kesinlikle geciktirmemeli ve mümkün oldukça tam olarak yapmalısınız. Geciktireceğiniz ödemeler yüzünden kredi notunuz düşebilir ve bir sonraki dönemlerde oluşacak harcama veya kredi taleplerinizde daha yüksek faiz oranları ile karşılaşabilirsiniz.

Kişisel Bütçe Aracı Olarak Kullanın

Mevcut gelir ve giderleriniz bütçe olarak tanımlanmaktadır. Kredi kartınızı kişisel bütçe aracı olarak kullanabilirsiniz çünkü kredi kartı ile yapılan tüm harcamalarınız kayıt altına alınmaktadır. Kredi kartı ekstrelerinizi düzenli olarak takip ederek kendi gelir-gider durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilir ve bu gelir-gider düzeyine göre kendinize yeni finansal strateji ve hedefler belirleyebilirsiniz. Ayrıca, kredi kartı ekstresi ile gereksiz harcamalarınızı da tespit edebilir ve daha sonraki süreç içerisinde bu harcamalardan kaçınabilirsiniz.

kredi kartı

Toplam Gelirinizin %70’ini Aşmamaya Özen Gösterin

Evet, %70 her ne kadar oldukça yüksek bir oran gibi görünüyor olsa da zorunlu harcamalarınız ile birlikte aylık gelirinizin maksimum %70’lik kısmını harcamayı hedeflemelisiniz. Bu şekilde birikim yapabilir ve olası bir kötü durumda da daha sonraki borçlarınızda kullanmak üzere para sahibi olabilirsiniz.

İstekler için Değil, İhtiyaçlar için Kullanım

Kredi kartı kullanarak yapılan anlamsız ve gereksiz harcamalar finansal açıdan zor bir durum yaşamanıza sebep olabilir. Bu sebeple de kredi kartınızı kendi istekleriniz için değil kendi ihtiyaçlarınız için kullanmaya özen göstermelisiniz.

Örneğin, maaş ödemesi günü için önünüzde uzun bir süreç bulunuyor ise kredi kartınızı doğal gaz, elektrik su ve zorunlu ihtiyaçlarınız için kullanmaya özen gösteriniz. Bu tür acil durumlarda kredi kartı son derece faydalı bir finansal araç olmaktadır. Üstelik bu ödemeleriniz yaptıktan sonra kredi kartı borcunuzu gününde öderseniz hiçbir faiz veya ek ücret ile de karşılaşmazsınız!

Kredi kartı kullanımınız için faiz ödememek istiyorsanız kredi kartı borcunuzu da geciktirmeden ödemeniz gerekmektedir. Bu sebeple kart kullanımınızı doğru şekilde yönlendirmeli ve borç günü gelmeden önce ödeme yapmalısınız.

kredi kartını bilinçli kullanmak

Dengeli Kullanım

Kredi kartı kullanımında denge sağlamak oldukça önemlidir çünkü kredi kartından yapılan her harcama hesap özeti oluşturulduğu zaman sizin tarafınızdan ödenecektir. Bu sebeple kredi kartı ile harcama yaparken aslında bankaya borçlu olacağınızı unutmadan yapmalısınız. Sürekli olarak ödeyemeyeceğiniz miktarlarda harcama yapmaktan kaçınmalı ve dengeli kullanımı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Avantajlı Kart Tercihi

İhtiyaçlarınız doğrultusunda sizin için en çok avantaj sağlayacak kredi kartını tercih etmeye özen gösteriniz. Örneğin, düzenli olarak harcama yapan birisiyseniz alışverişlerde çeşitli avantajlara sahip kredi kartlarını tercih edebilir eğer ki sürekli uçuş yapan birisiyseniz de en fazla uçuş avantajları bulunan kredi kartlarını tercih edebilirsiniz.

kredi kartını doğru kullanmak

Özetle, kredi kartı doğru şekilde kullanıldığı zaman aslında her birey için oldukça önemli bir finansal araç olma özelliğine sahiptir. Kredi kartı kullanımı ile gelir-gider düzeyinizi, temel ve gereksiz harcamalarınızı tespit edebilir ve kredi kartları için sağlanan tüm avantajlardan faydalanabilirsiniz. Unutmayın, doğru kullanım sayesinde kredi kartınızı avantaja çevirmek mümkündür.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap