Trendlerdeki Yazı

BIST100 Nedir? BIST100 Endeksi Hakkında Bilgiler

BIST100 Nedir? BIST100 Endeksi Hakkında Bilgiler
1

Ekonomi haberleri ve yakından piyasa takibi yapan birçok birey daha önce ‘’BIST Endeksleri’’ terimine muhakkak denk gelmiştir fakat herkes bu endeksin ne olduğunu veya bu terimlerin ne almalar taşımakta olduğunu bilmemektedir. Öncelikle, borsada işlem yaparak para kazanmak istiyorsanız BIST Endeksleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Bu gibi terimleri yakından tanımak hem piyasalarda zorluk yaşamamanıza yardımcı olacaktır hem de yatırım yapmadan önce bilgi sahibi olmanıza katkı sağlayacaktır. Burada bahsedeceğimiz BIST100 endeksi hakkında bilgi sahibi olmak da yatırım yapmak için oldukça önemlidir çünkü borsa endeksleri ülkenin ve endeks içerisinde yer alan şirketlerin sektörleri hakkında genel bir bilgi verme niteliğine sahiptir.

BIST100 Nedir?

BIST100, Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan ve gerek piyasa gerekse işlem hacmi açısından en yüksek hacme sahip 100 hisse senedinin güncel performansını ölçmek ve yansıtmak için kullanılan göstergedir. Ayrıca, Türk borsasının göstergesi olarak da kabul edilmektedir ve işlem kodu ise XU100 olarak bilinmektedir.

BIST100 endeksi, Borsa İstanbul’un en popüler endeksleri arasında yer almaktadır ve büyük/küçük yatırımcı fark etmeksizin herkes tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu durumun temel sebebi ise borsanın düşüş ve yükseliş eğilimlerine bu endeksin yorumlanması ile belirlenmesidir. Kısaca özet geçmek gerekirse bu endeks içerisinde yer alan 100 şirketin hisse senedi borsanın genel performansını ortaya koymaktadır.

bist100

Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan hisse senetleri her yıl 4 kez kontrol edilmekte ve BIST100 endeksine dahil edilip edilmeyeceği kararları alınmaktadır. Fiili Dolaşımdaki Paylar (FPD), günlük ortalama işlem hacmi ve piyasa değerine göre büyükten küçüğe olacak şekilde sıralanır ve her iki sıralama türünde de en üst sırada yer alan hisse senetleri BIST100 endeksine eklenmeye hak kazanır. Dönemsel değişiklik olması halinde ise bu değişiklikler ilgi endeks dönemi başlamadan en az 10 gün önce duyurulmaktadır.

BIST100 endeksine eklenecek olan hisse senetleri sadece A ve B gruplarından seçilmektedir. Diğer bir anlatım ile C ve D grubu hisse senetleri kesinlikle BIST100 endeksine dahil edilmemektedir çünkü C ve D grubunda yer alan endeksler A ve B grubunda yer alan endekslere göre daha çok risk barındırmaktadır. BIS100 endeksi her 3 ayda bir olacak şekilde yenilenmektedir ve değişim süreci şu aylarda gerçekleşmektedir;

  • Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül, Ekim-Aralık
bist100 nedir

Özetle BIST100

  • BIST100, Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan ve gerek piyasa gerekse işlem hacmi açısından en yüksek hacme sahip 100 hisse senedinin güncel performansını ölçmek ve yansıtmak için kullanılan göstergedir.
  • BIST100’ün işlem kodu XU100 olarak bilinmektedir.
  • BIST100, Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül, Ekim-Aralık olacak şekilde 3 ayda bir yeniden belirlenir.
  • BIST100 endeksine eklenecek olan hisse senetleri sadece A ve B gruplarından seçilmektedir. Diğer bir anlatım ile C ve D grubu hisse senetleri kesinlikle BIST100 endeksine dahil edilmemektedir çünkü C ve D grubunda yer alan endeksler A ve B grubunda yer alan endekslere göre daha çok risk barındırmaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap