Trendlerdeki Yazı

Deflasyon Nedir? Sebepleri ve Sonuçları Nelerdir?

Deflasyon Nedir? Sebepleri ve Sonuçları Nelerdir?
0

Deflasyon, ürün ve hizmet fiyatlarının sürekli olarak ucuzlaması ile meydana gelen ve eş zamanlı olarak bu ürün ve hizmetlerin taleplerinde düşüş meydana gelmesine sebep olan olaya verilen isimdir. Bir diğer şekilde deflasyon, ürün ve hizmet fiyatlarının düşmesine rağmen satışların da azalması olarak da tanımlanabilir. Kısaca, deflasyon enflasyonun tam tersi bir durumdur fakat olumlu bir gelişme değildir. Her ne kadar ürün ve hizmet fiyatlarının sürekli olarak düştüğü gözlemlense de aslında deflasyon durgunluğa sebep olmaktadır.

deflasyon

Deflasyon ile karşı karşıya kalan ülke ekonomileri neredeyse durma noktasına kadar gerilemektedir. Ayrıca, ürün ve hizmet fiyatların düşmesine rağmen piyasada alıcı olmaması sebebi ile şirketlere de ciddi hasarlar verebilecek bir durumdur. Bu durumun etkisi ise ülke içerisinde işsizlik sorununun oluşmasına sebep olmaktadır. Yani, deflasyon süreci içerisinde alım gücünün arttığı gözlemlense de işsizlik oranı da artacağı için bireyler de bu durumdan fayda sağlayamamaktadır. Deflasyonun türleri ise şu şekildedir;

  • Mali Deflasyonu
  • Kredi Deflasyonu
  • Para Deflasyonu

Deflasyon Nedenleri Nelerdir?

Herhangi bir ülke ekonomisinin deflasyon dönemi içerisine giriş yapması sonucunda büyük ve küçük firmalar ciddi anlamdan ekonomik kayıplar ile karşılaşabilmektedir. Her ne kadar bireysel olarak düşünüldüğü zaman iyi bir şey gibi algılanıyor olsa da aslında deflasyon oldukça kötü bir şeydir. Deflasyonun sebepleri ise şu şekildedir;

İhtiyaç Fazlası Üretim

Üreticiler tarafından üretim arttırılması durumunda gerçekleşir. Stokların artması ile gözlemlenir.

Tasarruf Artırım Talebi

Tüketicilerin piyasaya güvenmemesi durumunda gerçekleşir.

deflasyon nedir

Deflasyon Sonuçları Nelerdir?

Deflasyon, en basit anlatım ile kısır döngü oluşmasına sebep olmaktadır. Deflasyonun ortaya çıkması ile birlikte firmalar çok daha düşük kâr marjı ile satış yapmaya başlar ve bunun haricinde de düşük fiyatlar ile ürün veya hizmet satamamaya başlar. Genellikle bu durum ile karşı karşıya kalan firmalar küçülmeye gider veya tamamen faaliyetlerine son vermek zorunda kalır. Firmaların iflas etmesi veya küçülmeye gitmesi sonucunda da işsizlik oranında ciddi bir artış görülür ve bunun neticesinde de bireyler para biriktirmeye daha fazla önem verir. Ürün satışı yapamayan firmalar da bu durumdan etkilenir ve bu kısır bir döngünün oluşmasına sebep olur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap