Kredi Kartı Kullanımının Ülke Ekonomisine Sağladığı 10 Önemli Fayda

Kredi Kartı Kullanımının Ülke Ekonomisine Sağladığı 10 Önemli Fayda
0

Kredi kartı kullanımı kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi için çok büyük bir katkı sahibi olduğu gibi ülke ekonomisi için de oldukça fazla katkısı bulunan bir şeydir. Ulusal ekonominin büyümesi ve istihdam artışı gibi pek çok faktör ile ekonomiye oldukça faydası bulunmaktadır.

Bireyler tarafından kredi kartı ile yapılan alışverişler aslında sıradan bir faaliyet gibi görünüyor olsa da ekonomi için oldukça faydalı olma özelliğine sahiptir. Her ne kadar kart kullanıcılarının sıradan olarak yaptığı bir faaliyet gibi görünüyor olsa da aslında kredi kartı ile yapılan alışverişlerin ekonomi için oldukça katkısı bulunmaktadır. Peki, kredi kartı ile yapılan harcamalar ülke ekonomisi için ne gibi faydalar sağlıyor olabilir?

kredi kartı
  1. Kredi kartı veya bankamatik kartı kullanarak yapılan alışverişler kayıt altına alınmaktadır. Bu kayıt işlemi sayesinde de her harcamanın kolay şekilde denetlenmesine katkı sağlanmış oluyor. Ayrıca, yapılan harcamaların sürekli kaydedilmesi sebebi ile de yasadışı veya kayıt dışı ekonomik faaliyetler azalmış oluyor. Bir diğer yandan bu kayıt işlemi sadece harcama yapan kişinin değil satıcının da para trafiğinin takip edilmesine imkân sağlıyor.
  2. Kredi kartı veya bankamatik kartı kullanarak yapılan her 1 TL’lik harcama Gayri Safi Milli Hasılayı yaklaşık olarak 1.75 TL olarak arttırmaktadır. Bu artış yeni iş fırsatlarının ve istihdamın artmasına sebep olmaktadır.
  3. Nakit işlemlerine kıyasla kart kullanımı ile yapılan işlemlerin maliyeti daha düşük olmaktadır. Bu durum ile Gayri Safi Yurt İçi Hasıla yükseliş gösteriyor.
  4. Kart kullanımı ile yapılan tüm harcamalar istisnasız olarak kayıt altına alınmaktadır ve bu da tasarruf yatırım akışının hızını arttırmaktadır. Ayrıca, ticaret faaliyetleri de bu şekilde canlı tutulmaktadır.
  5. Ülkemizde kredi kartı ve bankamatik kartı kullanımının son dönemlerde çok ciddi oranda artması sebebi ile birçok işyerinde bu şekilde ödeme imkanları sağlanmaktadır. Kart ile ödeme yapmak büyük bir kitle tarafından tercih edildiğinden dolayı iş hacminin genişlemesine de katkı sağlamış oluyor.
  6. Kart kullanarak yapılan her harcama ülkenin daha kolay vergi geliri elde etmesine katkı sağlamaktadır. Tüm ödemelerin kaydediliyor olması sebebi ile hiçbir satıcı kart ile yapılan satışları devletten gizleyemez ve vergisini ödemek zorunda kalır.
  7. Kart ile yapılan harcamalarda oluşacak %1 oranında artış ile yaklaşık olarak 6.000 kişinin istihdam edilmesi sağlanmaktadır. Üstelik oluşan bu etki yaklaşık olarak 2.5 yıl olarak devam etmektedir.
  8. Kredi kartı ve banka kartı kullanımının enflasyon oranının düşmesine sebep olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Bu sebepledir ki kredi kartı ve banka kartı kullanım oranı arttıkça enflasyon da tam ters şekilde etkilenmekte ve düşmektedir.
  9. Kart kullanımı, nakit kullanımına göre kıyaslandığı zaman daha fazla alım gücü sağlamaktadır. Ayrıca, harcamaların kaydedilmesi sebebi ile bireyler mevcut giderleri hakkında kolayca fikir sahibi olabilmektedir ve bu şekilde kişisel bütçe düzenlemesi sağlanmaktadır. Bu düzenleme sayesinde de daha kolay tasarruf yapılmaktadır.
  10. Kart kullanımı ile bireylerin taleplerinde artış görülmektedir. Bu talep artışı doğrultusunda ise Gayri Safi Yurt İçi Hasıla artmaktadır.
kredi kartı faydaları

Görüldüğü üzere kredi kartı kullanımı hem üretici hem tüketici hem de ekonomi için oldukça önemli faydalar sağlamaktadır. Kısaca, kredi kartı kullanımı ile ülke ekonomisine ciddi fayda sağlamak mümkündür.

Özellikle günümüzde kredi kartı kullanımının ciddi oranda artması ile bu etkileri fark etmek daha kolay bir hale gelmiştir. Ayrıca, kredi kartı kullanımının ekonomi üzerinde ciddi faydalarının bulunması sebebi ile kredi kartı kullanımına olan teşvikler de artmış durumdadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap