Trendlerdeki Yazı

Tarım Dışı İstihdam Nedir?

Tarım Dışı İstihdam Nedir?
0

Tarım sektörü, finansal piyasaları etkileme gücüne sahip sektörlerin başında gelmektedir. Tarım alanında gerçekleşen radikal değişiklikler de bu sebeple döviz kurlarında oynaklığın oluşmasına sebep olmaktadır. Bu değişikliklerden birisi ise tarım dışı istihdam verisidir ve bu veri oldukça büyük önem arz etmektedir.

tarım dışı istihdam

Tarım Dışı İstihdam Verisi Nedir?

Tarım dışı istihdam değişimi, ekonomik takvimde önemli bir konuma sahiptir ve piyasalara etkisi oldukça ciddidir. Bu veri, aylık olarak açıklanmaktadır ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ücret ödenen toplam personel sayısındaki değişimi içermektedir. Bu veri hesaplanırken evlerde çalışanlar, devlet memurları, tarım işçileri ve kâr amacı gütmeyen işletmeler hesaplara dahil edilmemektedir. Bu verinin hesaplanması için yaklaşık olarak 160.000 işyeri verisi kullanılmaktadır.

Tarım Dışı İstihdam Verisi Ne Zaman Açıklanır?

Bu veri, her ayın ilk Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri saati ile 08:30’da, Türkiye saati ile de 15:30’da açıklanmaktadır. Tabii ki yerel saat saatlerin yaz ve kış saati değişimlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu veri, anlık olarak takip edilebilir ve finansal piyasalara da anlık olarak etki edebilir.

tarım dışı istihdam nedir

Tarım Dışı İstihdam Verisi Neden Önemlidir?

Bu veride meydana gelen değişimler Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin gidişatı hakkında bilgi vermektedir. Tarım ve Amerikan Dolarının dünya ekonomisi üzerindeki etkisi oldukça büyük önem arz ettiğinden dolayı bu verinin sonuçları oldukça önemlidir. Tarım dışı istihdam verisinin olumlu olması durumunda Amerikan Dolarının değer kazanacaktır fakat tam tersi durumda ise Amerikan Doları değer kaybedecektir. Ayrıca, bu veriden elde edilen sonuç tüketimde oluşacak fiyat artışı, işsizlik oranında azalma ve vergilerde artış gibi birçok olguyu da etkilemektedir. Bir diğer yandan bu verinin işsizlik oranı ile eşzamanlı olarak açıklanması durumunda ise bu iki veri birlikte değerlendirilerek olası piyasa hareketlerinin tahmin edilmesine yardımcı olabilir.

Tarım dışı istihdam verisinin beklentiler dahilinde veya beklentilerin üzerinde gelmesi durumunda çalışan insan sayısında artış gerçekleştiği gözlemlenecektir. Yine böyle bir durumda Amerikan Doları değer kazanacaktır. Ayrıca, bu gibi durumda Amerikan Doları sadece diğer para birimlerine karşı değil emtia ürünlerine karşı da değer kazanacaktır.

Tarım dışı istihdam verisinin beklentiler dışında veya beklentilerin altında gelmesi durumunda çalışan insan sayısında düşüş gerçekleştiği gözlemlenecektir. Yine böyle bir durumda da Amerikan Doları değer kaybedecektir. Ayrıca, bu gibi durumlarda Amerikan Doları sadece diğer para birimlerine karşı değil emtia ürünlerine karşı da değer kaybedecektir.

tarım dışı istihdam önemi

Özetle, bu verinin beklentiler dahilinde veya üzerinde gerçekleşmesi durumunda Amerikan Doları diğer finansal ürün ve para birimlerine karşı değer kazanırken tam tersi durumda da değer kaybedecektir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap