Ekonomik Takvim: 22 Mart 2021 – 28 Mart 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 22 Mart 2021 – 28 Mart 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Ekonomik takvimde bu hafta yatırımcılar FED Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen’in yapacağı konuşmalara odaklanmış durumda. Salı ve Çarşamba günü gerçekleşecek olan bu konuşmalar yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek. Ayrıca, Hazine getirilerinin sürekli olarak yükseliyor olması ve bunun etkisi olarak yaratılan endişe de piyasalarda hareketlilik oluşmasına sebep olabilir. Bu sebeple konuşmalar içerisinde yer alacak her detay oldukça önemli olarak değerlendirilmelidir. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından organize edilen zirve Pazartesi günü başlayacak ve birçok ülkenin merkez bankası yöneticileri bu zirvede konuşmalar gerçekleştirecek.

Bir diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri tarafında ise konut ve kişisel gelir ve harcama istatistikleri bulunuyor. Avrupa bölgesinde ise Mart ayı için PMI verileri açıklanacak ve İngiltere tarafından da oldukça önemli olan enflasyon, iş, perakende satışlar ve PMI verileri açıklanacak. Oldukça hareketli geçecek bu hafta içerisinde takip edilmesi gereken önemli ekonomik gelişmeler ise şöyle;

BIS Zirvesi

Kongre konuşmasından önce Powell ile Yellen, Pazartesi günü BIS tarafından düzenlenen dört günlük konferansın ilk gününde konuşma yapacak. Bu iki önemli ismin haricinde zirvede konuşma yapacak birçok merkez bankası yöneticisi daha bulunuyor. Bu sebeple bu zirve oldukça büyük öneme sahip çünkü birçok ülkenin merkez bankasının görüş ve planları hakkında bilgi verilmesi bekleniyor.

Bir diğer yandan Meksika, İsviçre ve Güney Afrika gibi birkaç ülkenin bu hafta içerisinde para politikası toplantısı gerçekleştirecek. Bu toplantılar arasında dikkat çeken en önemli toplantı İsviçre Merkez Bankası’na ait olacak. Dünyanın en düşük faiz oranına sahip İsviçre Merkez Bankası’nın faiz oranlarında bir değişiklik yapmaması ve %-0.75 faiz oranının devam ettirilmesi bekleniyor. Toplantı Perşembe günü gerçekleşecek ve alınacak karar ile müdahaleci duruşun devam ettirilmesi de beklentiler arasında yer alıyor.

ekonomik takvim

Borsa Volatilitesi

Her ne kadar endeksler sürekli rekor tazeleyerek yüksek değerler ile haftalık kapanış gerçekleştiriyor olsa da yatırımcılar hisse senedi fiyatları üzerinde baskı arttıran tahvil faizlerine odaklanmış durumda. Ekonomik toparlanma beklentilerinin gittikçe daha iyimser bir hal kazanması sebebi ile geçtiğimiz hafta S&P500 ve DOW endeksleri rekor seviyelere ulaşmıştı. Bir diğer yandan artan tahvil faizleri sebebi ile artık yatırımcılara pek de cazip görünmeyen teknoloji hisselerinin popülaritesinin azalmış olması sebebi ile Nasdaq haftayı değer kaybederek tamamlamıştı.

Ayrıca, yatırımcıların Amerika Birleşik Devletleri borsalarında devam eden ralli sürecini tehdit edebilecek yüksek vergi beklentisi de kaygılanma sebebi ile volatilite oluşmasına sebep olabilir.

Avrupa Bölgesi ve İngiltere Verileri

Avrupa bölgesinde Mart ayına ait PMI verileri açıklanacak ve aşılama sürecinin ekonomi üzerinde nasıl bir etki yarattığı bu verilere bağlı olarak görülmüş olacak.

İngiltere ise 23 Mart 2021 Salı günü bazı iş verilerini açıklamaya başlayacak ve bu veriler de gerek yatırımcılar gerekse ekonomistler tarafından yakından takip edilecek. Beklentilere göre işsizlik oranında ne pozitif ne de negatif bir gelişme olması mümkün görünüyor. Her ne kadar 24 Mart 2021 Çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon verilerinin yükselmesi bekleniyor olsa da yeniden açılış süreci içerisinde PMI verilerinde meydana gelen değişim daha çok önem arz ediyor. Ayrıca, PMI verilerine bağlı olarak hizmet sektöründe toparlanma gerçekleşmiş olması da beklentiler arasında yer alıyor.

26 Mart 2021 Cuma günü ise açıklanacak olan perakende satış rakamlarının Ocak ayında gerçekleşen büyük düşüşe kıyasla ciddi bir toparlanma göstermesi bekleniyor. Tüm beklentilerin karşılanması durumunda İngiltere ekonomisinin pandemiden en kötü etkilendiği sürecin geçtiğini işaret edebilir.

haftalık ekonomik takvim
Ekonomik Takvim: 22 Mart 2021 – 28 Mart 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler 3

Powell ve Yellen Konuşması

Powell ve Yellen ikilisi, 23 Mart 2021 Salı günü Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önünde 24 Mart 2021 Çarşamba günü ise Senato Bankacılık Komitesi önünde ifade sunacak. Bu iki konuşma içeriğinde ise pandemiden kurtulma süreci içerisinde Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin sağlığı ve parasal teşvikin önemi olacak.

Ayrıca, bu hafta içerisinde sadece bu iki önemli isim değil birkaç önemli FED yetkilisinin de konuşma yapması bekleniyor.

Para politikası ile FED arasında oluşan görüş ayrılıkları sebebi ile Amerika Birleşik Devletleri Hazine getirileri de son bir yıl içerisindeki en yüksek değere ulaşmış durumda. Yatırımcılar, FED tarafından ilk faiz artırımının FED’in beklediği süreçten önce yapmak zorunda kalacağını öngörüyor. Bu sebepledir ki Hazine getirileri sürekli olarak yükseliş gösteriyor. Yatırımcıların, Başkan Joe Biden tarafından açıklanan teşvik paketi ve FED’in genişlemeci para politikası sebebi ile pandemi sürecinin sona ermesinden sonra ekonomik toparlanma sürecinin zor gerçekleşeceği tahminleri de bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri Ekonomi Verileri

Amerika Birleşik Devletleri cephesinde bu hafta açıklanacak olan ekonomik veriler ise sırası ile dayanıklı mal siparişleri ve kişisel gelir-harcama raporları, yeni ve mevcut olan konut satışları rakamları olacak. Bu verilerin FED’in tercih ettiği enflasyon ölçümü olan PCE deflatörüne bağlı olarak zayıf olarak gerçekleşmesi mümkün görünüyor. Bir diğer yandan bu verilerin zayıf gelmesi durumunda bu düşüş sürecinin kısa süreceği de ekonomistlerin öngörüleri arasında yer alıyor.

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri 2020 yılının son çeyreğine ait GSYH verilerinin son revizyonunu da açıklayacak. Bu oran en son yıllık bazda %4.1 olarak açıklanmıştı.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap