Ekonomik Takvim: 15 Şubat 2021 – 21 Şubat 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 15 Şubat 2021 – 21 Şubat 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Bu haftanın ekonomik takvim gelişmelerinde yatırımcıların gözü Amerika Birleşik Devletleri tarafından sunulması beklenen teşvik paketinde olacak. Her ne kadar tatiller nedeni ile kısa sürecek bir hafta olsa da bu hafta kazanç raporlarının açıklamalarının da devam edeceğini belirtmek gerekiyor. Ayrıca, bu hafta Perşembe günü Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önünde GameStop ve yoğun olarak açığa satışı gerçekleştirilen diğer hisse senetleri hakkında oturum düzenlenecek. Yeni haftaya 50.000 USD seviyelerine yaklaşarak giriş yapacak Bitcoin’de bu hafta takip edilecek bir diğer önemli yatırım aracı olacak. İşte, bu hafta takip edilmesi gereken 5 önemli ekonomik olay;

Kazançlar

Amerika Birleşik Devletleri tarafından açıklanması beklenen mali teşvik paketi birçok risk iştahını tetiklerken geçtiğimiz hafta Cuma günü Nasdaq ve S&P500 endeksi haftayı rekor seviye ile tamamlamıştı. Yatırımcılar, Perşembe günü açıklanması beklenen Walmart verilerini de yakında izleyecek çünkü bu veriler ile tüketici harcamasının gücü hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür.

Ayrıca, yatırımcılar bu hafta açıklanması beklenen ve turizm ile bağlantılı olan birçok şirketin kazanç raporlarına da odaklanmış durumda. Çarşamba günü Hilton Worldwide ve Hyatt Hotels, Perşembe günü ise Norwegian Cruise Lines, TripAdvisor ve Marriott kazanç raporlarını sunacak.

Amerika Birleşik Devletleri borsaları Pazartesi günü ‘’Başbakanlık Günü’’ tatili nedeni ile kapalı olacak.

ekonomik takvim

Bitcoin 50.000 USD Sınırında

Bitcoin, 14 Şubat 2021 Pazar günü 49.000 USD fiyat seviyesinin üzerine çıkarak yeni bir tarihi rekor tazeledi. Geçtiğimiz hafta BNY Mellon tarafından müşterilerin dijital varlık bulundurmasına, transfer etmesine ve çıkartmasına yardım edeceğini duyurması ile Bitcoin için güçlü bir destek oluşmuştu. Ayrıca, bu olayın öncesinde Elon Musk tarafından yapılan açıklamalarında etkili olması ile Bitcoin oldukça önemli desteklere sahip olmuş oldu.

13 Şubat 2021 Cumartesi günü ise Bloomberg, Morgan Stanley yatırım biriminin Bitcoin ve diğer kripto paraları portföyüne eklemek için değerlendirme raporu yayınladığını da açıklamıştı. Tüm bu olumlu ve iyimser gelişmelere rağmen bazı yatırımcılar henüz Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para birimlerine temkinli yaklaştığını da bildirmekten çekinmediler.

Meclis Oturumu

18 Şubat 2021 Perşembe günü Citadel, Robinhood, Melvin Capital ve Reddit yöneticileri Amerika Birleşik Devletleri Finansal Hizmetler Komitesi önünde ifade sunacaklar. Komite, GameStop olayında yaşanan gelişmeler hakkında araştırma ve analizlerde bulunarak bu gibi olayların ne gibi sonuçlara sebep olduğunu inceleyecek.

Robinhood hisse senedi alım-satım platformu özellikle son birkaç gün içerisinde popüler oldu fakat bazı sıkıntılar nedeni ile hisse senedi ticaretlerine geçici kısıtlamalar getirmek zorunda kalınca oldukça ciddi eleştirilere maruz kaldı. Platform, hisse senedi ticaretlerinde oluşan 3 milyar USD’lik bir marj çağrısının tetiklenmesi ile şirketin bilançosunun zorlandığını ve bu sebeple kısıtlama getirmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

haftalık ekonomik takvim

Ekonomi Verileri

Bu hafta içerisinde Amerika Birleşik Devletleri ekonomik takvimi üzerinde yer alacak en önemli veriler perakende satışlar ve Ocak ayı endüstriyel üretim rakamları olacak. Her iki verinin de Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin 2021 yılına güçlü bir başlangıç yaptığını göstermesi beklenmekte.

Yatırımcılar bu iki önemli veri haricinde Perşembe günü açıklanması beklenen ilk işsizlik başvurularını da yakından takip ediyor olacak. Ayrıca, işgücü piyasası içerisinde yaşanan sorunlar da yakından takip edilecek çünkü bu sorunlar Biden tarafından açıklanması beklenen mali teşvik paketi için olumlu sebepler arasında yer almaktadır.

Bir diğer yandan Çarşamba günü FED tarafından Ocak ayı politika toplantısına ait tutanakların paylaşılması beklenmektedir.

haftalık ekonomik gelişmeler

Mali Teşvik Paketi

Uzun bir süredir gündemde olan 1.9 trilyon USD’lik teşvik paketinin bu hafta bir sonraki aşamaya geçmesi beklenmektedir. Her ne kadar bu teşvik paketinin önümüzdeki süreç içerisinde ekonomi için çok ciddi sonuçları olacak olsa da günümüz ekonomik koşulları göz önünde bulundurulduğu zaman bu paketin onaylanması ihtimali oldukça yüksek görünmekte. 2020 yılında dünya ekonomisi 1930 yılında yaşanan Büyük Bunalım’dan sonraki en büyük gerilemeyi yaşamıştı. Bu sebeple birçok hükümet uzun vadeli süreci düşünerek teşvik paketi belirlemek yerine günü kurtarmayı hedefleyerek teşvik paketleri belirmektedir.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen, ‘’Şimdi büyük oynama zamanı’’ diyerek ek teşvik konusunda vurgulama yapmış ve G7 finans liderlerini görüşmeye çağırmıştı.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap