Carry Trade Nedir? Nasıl Yapılır?

Carry Trade Nedir? Nasıl Yapılır?
0

Carry trade, düşük faiz oranına sahip yabancı para birimi borçlanarak elde edilen mevduatı yüksek faiz oranına sahip bir başka para biriminde değerlendirmeye verilen isimdir. Bu strateji, yüksek getiri elde etmek için kullanılmaktadır.

Bu strateji ile getiri elde etmek isteyen yatırımcılar kur değişimi ile gelir elde etmeye ek olarak değişim gösteren faiz oranlarından da yararlanmayı hedeflemektedir.

Carry Trade Nasıl Yapılır?

Carry trade, düşük faiz oranına sahip yabancı para birimi borçlanarak elde edilen mevduatı yüksek faiz oranına sahip bir başka para biriminde değerlendirme ile yapılmaktadır. Bu yöntem genellikle kendi ülkelerinde yeterli gelir elde edemeyen yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

carry trade

Örnek vermek gerekirse Japonya’da bulunan yatırımcılar kendi para birimleri ile tatmin edici tasarruf geliri elde etmemektedir ve bu yatırımcılar genellikle tasarruflarını değerlendirebilmek için gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine yönelmektedir. Japon yatırımcılar, Carry Trade stratejisi ile Türkiye, Meksika, Arjantin gibi ülkelerin para birimlerine yatırım yapmaktadırlar.

Carry Trade Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Carry trade stratejisini kullanan her yatırımcı, pozisyonları açık kaldığı süreç içerisinde kur riskini üstlenmektedir. Örneğin, Japon Yeni borçlanarak mevcut tasarruflarını Türk Lirası üzerinde değerlendirmek isteyen yatırımcılar Japon Yeni/Türk Lirası paritesindeki her fiyat dalgalanmasını risk olarak üstlenecektir. Parite içerisinde oluşacak herhangi bir dengesizlik veya değer kaybı Carry Trade yapan yatırımcı için büyük bir risk oluşturacaktır. O sebeple Carry Trade yapılacağı zaman parite seçimi oldukça önemlidir.

carry trade nedir

Carry trade yapabilmek ve zarar etmemek için volatilitesi yüksek olan paritelerden uzak durulması gerekmektedir çünkü volatilite hareketlerinden dolayı oluşabilecek her türlü fiyat hareketi yatırımcının zarar etmesine sebep olabilmektedir.

Son olarak, tercih edilecek para türünde oluşabilecek faiz oranı değişiklikleri de Carry Trade için olumsuz etken olabilmektedir. Bu sebeple Carry Trade amacı ile tercih edilecek para birimlerinin merkez bankası faiz politikaları da oldukça yakından takip edilmelidir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap