Ekonomik Takvim: 20 Eylül 2021 – 26 Eylül 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 20 Eylül 2021 – 26 Eylül 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Ekonomik takvimde bu haftanın en önemli gelişmesi FED toplantısı olacak. Gerçekleşecek olan bu toplantıda herhangi bir faiz değişikliği beklenmezken yetkililer tarafından yapılacak açıklamalar oldukça yakından takip edilecek. Teşvik alımlarının azaltılmasına dair sinyallerin aranacağı bu toplantıda olası her açıklamanın piyasalarda volatiliteye sebep olması kuvvetle muhtemel.

FED toplantısı haricinde Amerika Birleşik Devletleri ekonomik takvimi pek hareketli olmayacak. Bu hafta Amerika Birleşik Devletleri ekonomik takviminde toplantı haricinde birkaç kazanç raporu ve konut piyasasına ilişkin güncellemeler bulunuyor.

ekonomik takvim

Yine bu hafta içerisinde birçok ülkenin merkez bankası toplantısı gerçekleşecek. Toplantı gerçekleştirecek merkez bankaları arasında İngiltere Bankası ve Japonya Bankası genel olarak dikkatleri üstüne çekerken yerel ekonomik takvimde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplantısı oldukça büyük önem arz ediyor.

Çin ekonomik takvimine bakıldığı zaman ise pek hareketli bir hafta bizleri beklemiyor olsa da yerel şehir planlamacısı Evergrande’nin borcunu ödeyememe ihtimalinin bulunuyor olması Çin devleti için olumsuz etkiye sebep olabilir. Ayrıca, bu durum ile olası negatif ortamın Çin piyasaları dışına sarkabileceği korkuları da bulunuyor.

İşte, yeni hafta başlangıcı öncesinde bilinmesi gereken ve 20 Eylül 2021 – 26 Eylül 2021 tarihleri arasında takip edilmesi gereken önemli ekonomik gelişmeler;

Merkez Bankası Toplantıları

Bu hafta içerisinde FED haricinde birkaç merkez bankası daha para politikası toplantısı gerçekleştirecek.

21 Eylül 2021 Salı günü ve 22 Eylül 2021 Çarşamba günü toplanacak olan Japonya Bankasının herhangi bir faiz değişikliği yapmaması bekleniyor. Ayrıca, arz sıkıntıları sebebi ile ülke ihracatına yönelik artış gösteren riskler hakkında bazı açıklamalar da bu toplantıda yapılabilir.

23 Eylül 2021 Perşembe günü toplanacak olan Norveç Merkez Bankasının %0.25 oranında faiz artırımı yapması beklenirken bu beklentilerin karşılanması durumunda Norveç gelişmiş ülkeler arasında salgın sonrasında faiz artışı yapan ilk ülke olacak.

Yine 23 Eylül 2021 Perşembe günü toplanacak olan İngiltere Bankasının da herhangi bir faiz değişikliği beklenmiyor. Bu toplantının ilgi odağı olacak konunun ise enflasyona dair yetkililerin düşüncelerindeki değişimler olacak. Yatırımcıların yapılacak olan açıklamaları oldukça yakından takip etmesi ve piyasaların bu açıklamalara bağlı olarak tepki göstermesi kuvvetle muhtemel görünüyor.

Yerel ekonomik takvim verilerine bakıldığı zaman ise 23 Eylül 2021 Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından para politikası kurulu toplantısı gerçekleştirilecek. Her ne kadar faiz indiriminin bu toplantıda da pas geçilmesi beklenirken bu beklentinin faiz artırımı içinde geçerli olduğu biliniyor. Yani, piyasa beklentileri bu toplantı sonucunda da bir değişiklik yapılmaması yönünde.

haftalık ekonomik takvim

FED Toplantısı

21 Eylül 2021 Salı günü FED iki günlük para politikası toplantısını gerçekleştirmeye başlayacak ve 22 Eylül 2021 Çarşamba günü ise para politikası hakkında alınan kararlara dair açıklamalar yapılacak. Yatırımcılar, bu açıklamalar arasında en popüler konu olan teşvik alımlarına odaklanacak ve piyasa bu açıklamalara bağlı olarak tepkiler gösterecek. FED tarafından yapılması beklenen teşvik alımlarının azaltılması faiz artırımı için de ilk sinyal olma özelliğine sahip olacak. Ayrıca, birçok FED yetkilisinin FED Başkanı Jerome Powell tarafından söylenebileceği gibi yıl içerisinde teşvik alımlarında azaltma olabileceğini vurgulamakta olduğu biliniyor. Tüm bu düşüncelere rağmen ise faiz artırımının henüz yakın zamanda mümkün olmadığı da bu bilgiler arasında yer almakta.

Ağustos ayına ait zayıf iş raporu ve sürekli olarak artış gösteren Covid-19 vakaları sebebi ile oluşmuş ekonomik belirsizlik yüzünden FED temkinli bir yaklaşıma devam edebilir.

Borsa

Bu hafta içerisinde hisse senedi piyasalarının yönünü belirleyecek en önemli ekonomik takvim gelişmesi 22 Eylül 2021 Çarşamba günü gerçekleşecek olan FED politika toplantısı açıklamaları olacak. FED tarafından daha sıkı para politikası ihtimallerine karşı oluşan endişelere ek olarak mevcut Covid-19 vakalarının ekonomik büyüme için engeller yaratabileceği endişeleri ve kurumlar vergisinde artış gerçekleştirilmesi beklentisi de hisse senedi piyasalarına olumsuz etkilerde bulunuyor.

Eylül ayı içerisinde borsanın genel olarak zayıf bir seyir gösteriyor olması sebebi ile S&P 500 endeksi güncel olarak %2 düşüş yaşamış durumda. Ayrıca, yatırımcılar bu hafta içerisinde kazanç raporu açıklayacak bazı büyük şirketlerin kazanç raporlarını da değerlendirebilmek için beklemekte ve bu durum da piyasa içerisinde dengesizliklerin olmasına sebep oluyor.

NIKE, bu hafta içerisinde kazanç raporu açıklayacak firmalar arasında yer alırken tedarik zincirinde oluşan endişeler sebebi ile BTIG tarafından derece düşürümünün şok haberini almış ve geçtiğimiz hafta hisse senedi değerinde kayıplar yaşamıştı.

haftalık ekonomik gelişmeler

Ekonomi Verileri

Amerika Birleşik Devletleri ekonomik takviminde bu hafta içerisinde FED toplantısının yanı sıra konut rakamları da yer alıyor. Son haftalar içerisinde konut alımları için artış gözlemlenen mortgage onayları ardından veride artış gözlemlenmesi ve yeniden stabil düzeye ulaşması bekleniyor.

21 Eylül 2021 Salı günü inşaat izinleri ve konut başlangıçları verisi, 22 Eylül 2021 Çarşamba günü var olan konut satışları verisi ve 24 Eylül 2021 Cuma günü ise yeni konut satışları verilerinin paylaşılması bekleniyor.

Ayrıca, yatırımcıların 24 Eylül 2021 Perşembe günü açıklanacak olan ilk işsizlik başvurusu verisini de oldukça yakından takip edeceği biliniyor.

Evergrande Kritik Dönemi

Oldukça ciddi borç batağı içerisinde bulunan şehir planlamacısı Evergrade’in 23 Eylül 2021 Perşembe günü yaklaşık 83.5 milyon USD değerinde vadeli bono faiz ödemesi gerçekleştirmesi gerekiyor. Yatırımcılar, bu ödemenin gerçekleşememe ihtimalinin yüksek olması sebebi ile fiyatlandırma gerçekleştirdiği görülüyor.

Bu kadar küçük bir miktarın, Çin’de 1.300’ün üzerinde birimi bulunan ve 300 milyar USD üzerinde borç ile birlikte 355 milyar USD’lik bir dev şirket için kritik eşik olması, güncel durumun ve işlerin ne kadar kötü durumda olduğunu ispatlıyor.

Çin’in en büyük ikinci planlamacısı olan Evergrande, genişlemekte olan iş ağı içerisinde apartman dairelerinin zararına satış ve hisse satışları ile birlikte nakit para toplamaya çalıştığı fakat pek fazla başarı elde edemediği biliniyor.

Evergrande’nin mevcut borçlarında sıkıntılar yaşayabileceğine dair oluşan panik sebebi ile Çin piyasalarında endişeler yayılmakta ve bu durumun Çin dışındaki piyasalara da etki edebilmesi ihtimali riski bulunuyor.

haftalık ekonomik veriler

Özellikle 23 Eylül 2021 Perşembe günü birçok önemli ekonomik takvim gelişmesi bulunuyor olması sebebi ile verilerin oldukça yakından takip edilmesi ve oldukça dikkatli şekilde işlemler gerçekleştirilmesi tavsiye ediliyor. Hem tüm dünya piyasalarında etkilere sebep olabilecek veriler hem de yerel ekonomik takvim içerisinde yerel piyasalarda fiyat dalgalanmalarına sebep olabilecek önemli veriler yakından takip edilmeli. Her ne kadar sakin bir hafta olacak gibi görünüyor olsa da aslında piyasalar üzerinde ciddi fiyat değişimlerine sebep olabilecek verilerin bulunduğu bir hafta bizleri bekliyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap