Trendlerdeki Yazı

Hazine Bonosu Nedir? Nasıl Alınır?

Hazine Bonosu Nedir? Nasıl Alınır?
0

Türk Dil Kurumu’na göre bono kelimesinin anlamı, belirli bir zaman sonrasında belirli bir miktar paranın bireye ödeneceğini temsil eden senettir. Hazine bonosu ise, piyasaya sürülen yatırım aracının adıdır. Devlet giderlerinin gelirlerine kıyasla fazla olduğu zamanlarda gereken fon ihtiyacı için borç alınmasına olanak sağlar.

Hazine Bonosu Nedir?

Hazine bonosu, devletlerin kısa vadeli borçları için kısa süre içerisinde fon elde etmesine olanak sağlayan senetlerdir. Bunlar maksimum 1 yıllık vadeye sahiptir ve bilinen en risksiz yatırım araçlarından birisidir. Vade süresi bir yıllık süreçten kısa olduğu için getirisi de oldukça düşüktür. Hazine bonosu yatırımcıları vade sonu geldiği zaman ana parasını faiz geliri ile birlikte yeniden alır.

Finansal piyasalarda bulunan en az riskli yatırım aracı olarak da bilinmektedir. Risk oranını düşük tutarak yatırım yapmak isteyen bireyler tarafından sıklıkla tercih edilir ve borçlanan taraf devlet olduğu için neredeyse garanti gelir kaynağıdır. Ayrıca, hazine bonosu kazançları için ödenmesi gereken kazanç vergisi de oldukça azdır.

hazine bonosu

Hazine Bonosu Özellikleri Nedir?

Hazine bonoları, en güvenilir yatırım araçları arasında yer almaktadır ve Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanmaktadır. Ayrıca, bu yatırım aracının vade süresi maksimum bir yıllıktır ve birinci el piyasalarda işlem görmektedir. Bir diğer yandan bu yatırım aracı vade süresinin sonuna kadar tutulması durumunda yatırımcısına faizi ile birlikte ana parasının ödenmesini garanti etmektedir.

Hazine Bonosu Nasıl Alınır?

Sabit getirili menkul kıymet olması nedeni ile bu yatırım aracına olan likit akışı da oldukça yüksektir. Hazine bonosu banka ve aracı kurumlardan alınabilir ve alım-satım işlemlerine de uygundur. Belirli bir vade sürecine ulaşmış bono fiyatı vade süresinin zaman aralığına göre değişim gösterebilir.

Hazine Bonosunun Avantajları Nelerdir?

Hazine bonosu risksiz bir yatırım aracı olarak bilinmektedir ve vade sonunda elde edilecek toplam faiz geliri ile ana para miktarı bellidir. Ayrıca, bu tahviller devlet güvencesi ile sağlanmaktadır. Hazine bonoları yatırımcının dilediği zaman kolayca satabileceği finansal üründür ve vade süreci beklenmeksizin nakit paraya çevrilebilme özelliği bulunmaktadır.

hazine bonosu nedir

Hazine Bonosunun Dezavantajları Nelerdir?

Ülke ekonomisinde olası bir dengesizlik veya iktidarsızlık olması sonucunda hazine bonosu değer kaybedebilir. Ayrıca, yüksek enflasyon ve döviz kurları üzerinde oluşabilecek dengesizlikler de hazine bonosu fiyatlarının gerilemesine sebep olabilir. Bir diğer yandan piyasa faizlerinin yükselmesi durumunda da bono fiyatında değer kaybı görünecektir.

Hazine bonosunun tek ve olası bir durumdaki en kötü dezavantajı ise devlet tarafından moratoryum ilan edilmesi durumunda geçersiz olabilmektedir. Bu durum her ne kadar oldukça düşük bir ihtimal olsa da bazen gerçekleştiği bilinmektedir. Bir diğer yandan böyle bir durum Türkiye’de hiç gerçekleşmemiştir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap