Pasif ve Aktif Gelir Nedir? Farkları Nelerdir?

Pasif ve Aktif Gelir Nedir? Farkları Nelerdir?
1

Pasif ve aktif gelir, elde edilebilecek iki farklı çeşit gelir türü olarak bilinmektedir. Pasif gelir, aktif gelire kıyasla daha zor elde edilmektedir fakat daha kazançlı bir yöntemdir. Bir diğer yandan, aktif gelir tüm bireyler tarafından elde edilebilir olma özelliğine sahipken pasif gelir ise her birey tarafından elde edilememektedir. Pasif gelir elde etmek aktif gelir elde etmeye kıyasla daha caziptir.

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir, oldukça az çaba sarf edilen ve günün her dakikasında size getiri sağlayan gelir yöntemine denilmektedir. Pasif gelir, aktif gelire kıyasla sürekli olarak zaman harcama gerekmeyen bir kazanç yöntemidir ayrıca sabit olarak mesai harcayarak elde edilmemektedir. Pasif gelirin en büyük avantajı ise sürekli olarak emek sarf etmeksizin kazanç sağlamasıdır. Bu sebepledir ki birçok kişi pasif gelir elde etme yöntemleri hakkında araştırma yapmakta ve kendisine pasif gelir kaynakları yaratmayı hedeflemektedir.

Aktif Gelir Nedir?

Aktif gelir, çalıştığınız ve emek sarf ettiğiniz sürece elde ettiğiniz kazanç türüne verilen isimdir ve aktif gelir yöntemleri ile oturduğunuz, gezdiğiniz veya yattığınız yerden kazanç sağlayamazsınız. Sadece aktif gelir kaynağına sahip olan hiçbir birey hasta olduğu, uyuduğu, gezdiği veya oturduğu sürece kazanç sağlayamamaktadır.

Aktif gelir genellikle toplumun çok büyük bir kısmı tarafından kazanılmaktadır çünkü aktif gelir elde edebilmek için çalışmak, emek sarf etmek ve zaman harcamak gereklidir. Her ne kadar işletme sahibi olan bireyler pasif gelir elde ediyor gibi görünse de aslında o gelir için zaman ve emek harcadığından dolayı aktif gelir elde etmektedir. Esnaf, memur, polis, asker, öğretmen veya maaşlı çalışan fark etmeksizin her meslek grubunda çalışan bireyler aktif gelir elde etmektedir. Olası bir sorun veya işten ayrılma durumunda ise aktif gelir elde edimi durmaktadır.

pasif ve aktif gelir

Pasif ve Aktif Gelir Arasındaki Farklar

Dünya üzerinde birçok insan aktif gelir elde ederek yaşamını sürdürmektedir ve bu gelir oranları da çalıştıkları zamana bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fakat bir grup girişimci veya yatırımcı bireyler pasif gelir kazanmakta ve bu kişiler herhangi bir zaman harcamaksızın getiri elde etmektedirler.

Pasif gelir elde eden bireyler genellikle kira geliri, telif hakkı ücretleri, faiz geliri, tahvil, hisse senedi, trade ve internet reklamları gibi yöntemler ile kazanç sağlamaktadır.

Pasif gelir elde etmek her ne kadar kulağa hoş ve emek istemiyor gibi gelse de aslında pasif gelir kaynağı oluşturmak oldukça zor ve yetenek gerektiren bir süreçtir. Ayrıca, pasif gelir oluşturmak için harcanan süre içerisinde gelir elde etmek mümkün değildir ve bu gelir kaynağı yaratılırken hiçbir şekilde aktif gelir sağlanamamaktadır.

Pasif gelir oranınızı yükseltmek veya belirli bir düzene oturtmak için ise belirli bir sürece ihtiyacınız vardır ve bu süreç sonrasında da günlük, haftalık veya aylık olarak sabit gelir elde etme garantisi bulunmamaktadır. Pasif gelir kaynakları oluşturulduğu süreç sonrasında da uzun süre getiri sağlaması ile bilinmektedir. Aktif gelir kaynakları ise pasif gelir gibi değildir ve bu yöntem ile harcanılan zamana bağlı olarak getiri elde edilmektedir. Aktif kazanç sistemi her ne kadar hayatımızda önemli bir yere sahip olsa da aktif gelir kaynağına sahip olmak özel bir yetenek değil bunun aksine bir hayat standardıdır.

pasif ve aktif gelir farkları

Pasif gelir elde edebilmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır ve bu yöntemlerin bazılarında sermaye ihtiyacı olmaktadır. Pasif gelir yaratmanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır ve bu yöntemler bireylerin düşünce yapılarına göre değişebilmektedir. Web sitesi reklamları, konut kiraları, faiz getirileri, temettü getirileri, uzun vadeli hisse senedi yatırımları ve daha bu şekilde birçok yöntem pasif gelir örneğidir. Aktif gelir örneği olarak ise sayılabilecek yöntemler kısıtlıdır ve bu yöntemlerin arasında en popüler olanı maaşlı çalışan olmaktır. Her ne kadar maaşlı çalışanların aylık net getirisi belli ve garanti olsa da kesinlikle pasif gelirden daha iyi bir gelir kaynağı tercihi değildir.

Pasif gelir yaratmak her ne kadar zor bir şey olsa da oldukça önemli bir şeydir ve kesinlikle kısa süreç içerisinde gerçekleşmemektedir bu sebeple pasif gelir kaynağı yaratabilmek için sabır oldukça önemlidir. Tabii ki yapılacak girişimlere göre bu kazanç süresini erken başlatmak ve çok uzun süre boyunca devam ettirmek de mümkündür. Pasif gelir, başarı ile elde edildiği zaman bağımlılık yapabilecek kadar güzel ve daha fazla pasif gelir kaynağı yaratmanıza sebep olacak kadar etkili bir kazanç yöntemidir.

pasif ve aktif gelir nedir

Ayrıca, pasif gelir kaynağı yaratarak gelir elde ettiğiniz zaman aktif gelir kaynağınızı da sonlandırmanız gerekmemektedir çünkü pasif gelir kaynakları size zaman harcatmayacak şekilde getiri sağlayacaktır. Bu sebeple de aktif gelir kaynağınız ile de kazanç sağlayarak kazanç potansiyelinizi en üst düzeye ulaştırmış olacaksınız. Bu sebepledir ki ilk aşamada pasif gelir kaynağınızı geliştirmek sizin için daha faydalı olacak ve daha hızlı ilerlemenize katkı sağlayacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap