Trendlerdeki Yazı

Mortgage Nedir?

Mortgage Nedir?
0

Ev kredileri haricinde müşterilere 5 farklı mortgage kredisi çekebilme imkânı sağlanmaktadır. Bu kredilerin ise ortak olan tek yönü ise taşınmaz malları yani gayrimenkulleri kapsamasıdır. Konut geliştirmek, inşa etmek, satın almak ve iş yeri açmak için çeşitli mortgage kredileri sunulmaktadır. Ayrıca, arsa satın almak için de benzer şekilde kredi seçenekleri mevcuttur. Tüm bu kredi çeşitlerinin yanı sıra refinansman adı verilen bir mortgage kredi türü daha mevcuttur. Daha önce bir bankadan çekilen kredi borcunun kapatılması için bir başka bankadan çekilen kredi refinansman olarak adlandırılmaktadır.

Mortgage Nedir?

Bu kredi türü ev veya iş yeri sahibi olmak isteyen bireylere sunulan bir seçenektir. Diğer kredi türlerinde genellikle 3-5 yıl gibi vade süreleri tanınırken mortgage kredilerinin vade süreleri 15-20 yıla kadar çıkartılmaktadır. En uzun vade süresi ise 30 yıl olarak bilinmektedir. Bu süreç içerisinde oldukça düşük faiz oranı ödeyen bireyler 30 yıllık sürecin sonunda ev sahibi olabilmektedir. Bu kredi türü sayesinde sadece ev değil iş yeri ve arsa sahibi olabilmek de oldukça kolay bir hale gelmiştir.

mortgage
Mortgage Nedir? 3

Mortgage kredileri, kredi almak isteyen bireylerin kredi notu ve gelir düzeyine bağlı olacak şekilde değişmektedir. Faiz oranları ise yine kredi sürecine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Mortgage Kredisi Ne Anlam İfade Etmektedir?

Her kredi türünde olduğu gibi mortgage kredisi alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu kredi türünü tercih edecek bireylerin genellikle kredi notu baz alınmaktadır ve ana faktör niteliğini taşımaktadır. Kredi kartı borçlarını zamanında ödeyen, kredi kartı borcu bulunmayan ve daha önce çekmiş olduğu kredileri zamanında ödemiş bireylerin kredi notu yüksek olmaktadır. Bu kişiler genellikle mortgage kredisi için gerekli kriterleri karşılamaktadır ve uygun ödeme seçenekleri ile bu krediyi elde edebilmektedir.

mortgage nedir
Mortgage Nedir? 4

Aktif olarak borcu bulunan veya kredi notu düşük olan bireyler ise mevcut borçlarını sonlandırdıktan sonra mortgage kredisi için başvuru yapabilmektedir. Bir diğer yandan mevcutta emlak gibi değerli mal varlığına sahip olan bireyler ise bu mallarını ipotek ederek mortgage kredisine başvuru yapabilir ve kredi çekebilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap