Trendlerdeki Yazı

SWIFT Nedir?

SWIFT Nedir?
0

SWIFT, Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın baş harfleri ile oluşturulan kısaltmaya verilen isimdir. SWIFT sistemi ise tüm dünya bankaları arasında elektronik fon transferi standardını sağlayan sisteme verilen isimdir. Bu sistem içerisinde kullanılmakta olan BIC (Bank Identifier Codes) ile bankalar tanımlanmaktadır. Bu sistem 1973 yılında kurulmuş ve 1977 yılında fiilen çalışmaya başlamıştır.

swift

SWIFT, bankanın tanımlanmasını sağlayan sekiz veya on bir haneli bir koddur ve bankaların kodları tüm dünyada standarttır. Örneklendirme yapmak gerekirse, uluslararası para transferi yapılacağı zaman Türkiye Cumhuriyet Ziraat Bankası ismini kullanmak yerine TCZBTR2A kullanılmalıdır. Bu kod, paranın transfer edileceği banka hesabının Türkiye’de faaliyet gösteren Türkiye Cumhuriyet Ziraat Bankasına ait olduğunu göstermektedir.

BIC Nedir?

BIC, Bank Identifier Codes kelimelerinin baş harfleri ile oluşturulan kısaltmadır. BIC tanımlaması ise banka tanımlama kodları olarak yapılabilir.

BIC kodları, bankanın faaliyet göstermekte olduğu ülke ve şehre göre belirlenmektedir. Sadece bankalar değil, diğer finans kurumları da sağlamakta olduğu hizmetlere bağlı olarak bir veya birden fazla BIC koduna sahip olabilmektedir. Operatör tarafından bilgisayar kullanılarak girilen bu mesajlar ve kodlar özel bir ağ kullanılarak iletilmektedir.

swift nedir

SWIFT İşlemleri Nasıl Yapılır?

Başarılı bir şekilde SWIFT işlemi yapabilmek için işlemin gerçekleşeceği ve işlem komisyonunun tahsil edileceği hesabınız seçtikten sonra paranın transfer edileceği bankanın faaliyet göstermekte olduğu ülke ve bu bankanın ilk harfinin girilmesi ile başlar. Sonrasında ise transferin iletilmesi istenen banka veya finans şirketinin faaliyet göstermekte olduğu şehrin ilk üç harfinin girilmesi ile devam edilir.

Ayrıca, tüm bu bilgilerin yanı sıra para transferi gerçekleşecek banka veya finans kurumuna ait SWIFT kodu biliniyor ise sadece bu kodun girilmesi de yeterlidir. Bankaların SWIFT kodları on bir haneden oluşmaktadır. Eğer ki para transferi yapılacak bankaya ait SWIFT kodu on bir haneden daha az ise bu kodun sonuna X harfi eklenerek on bir haneye tamamlanması gerekmektedir.

Gerekli veri girişi sağlanması sonucunda belirlenen kriterler ile uyumlu ve SWIFT sistemine tanımlı banka ve finans kurumu şubeleri listelenmektedir. Transfer gerçekleşecek banka eğer bu liste içerisinde bulunmuyor ise bu işlemin şubeye gidilerek yapılması gerekmektedir.

SWIFT İşlemi Hesaba Ne Zaman Yansımaktadır?

SWIFT sistemi kullanılarak yapılan para transferleri eğer Türkiye saati ile 17:00’dan önce yapılır ise iki iş günü, 17:00’dan sonra yapılır ise de üç iş günü içerisinde karşı tarafın hesabına ulaşmaktadır.

bic nedir

SWIFT Kodu Örneği

SWIFT kodunun daha iyi anlaşılması için örnek vermek gerekirse Akbank BIC/SWIFT kodu olan AKBKTRIS üzerinden gidelim;

Bu koda bakıldığı zaman ilk dört karakter banka kodunu, sonraki iki karakter ISO ülke kodunu, bir sonraki iki karakter yerel kodu ve son üç karakter ise şube kodunu belirlemektedir. Bazı ülkelerin yerel kodu üç haneli de olabilmektedir.

Türkiye Bankalarının SWIFT Kodları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde faaliyet göstermekte olan bankaların SWIFT kodları alfabetik sıra ile şu şekildedir;

Akbank: AKBKTRIS

Albaraka Türk: BTFHTRIS

Alternatif Bank: ALFBTRIS

Anadolubank: ANDLTRIS

Citibank: CITITRIX

DenizBank: DENITRIS

Finansbank: FNNBTRIS

Fortis Bank: DISTRIS

Garanti Bankası: TGBATRIS

Halkbank: TRHBTR2A

HSBC Bank: MIDLTRIX

İş Bankası: ISBKTRIS

ING Bank: OYAKTRIS

Kuveyt Türk: KTEFTRİS

Şekerbank Bank: SEKETR2A

Tekstilbank: TEKBTRIS

Türkiye Ekonomi Bankası: TEBUTRIS

Türkiye Finans: TAFKBTRIS

VakıfBank: TVBATR2A

Yapı Kredi: YAPITRISFEX

Ziraat Bankası: TCZBTR2A

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap