Yerel Ekonomik Takvim: 1 Mart 2021 – 7 Mart 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Yerel Ekonomik Takvim: 1 Mart 2021 – 7 Mart 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Bu hafta içerisinde yerel ekonomik takvim oldukça sakin ve önemli gelişmeleri içeren bir içeriğe sahip olacak. Özellikle yatırımcıların oldukça yakından takip edeceği dördüncü çeyrek büyüme oranı ve tüketici fiyatları endeksi verileri bu hafta içerisinde yerel ekonomik takvimin en önemli gelişmeleri arasında yer alacak. İşte 1 Mart 2021 ve 7 Mart 2021 haftası içerisinde takip edilmesi gereken önemli yerel ekonomik takvim gelişmeleri;

Dördüncü Çeyrek Büyüme Oranı (2020)

1 Mart 2021 Pazartesi günü saat 10:00’da Türkiye’ye ait 2020 yılının son çeyrek büyüme rakamları açıklanacak. Pandemi sebebi ile neredeyse tüm dünya ekonomilerinde daralma yaşandığı şu süreç içerisinde Türkiye ekonomisinde pozitif verilerin açıklanması bekleniyor.

Türkiye, 2020 yılının ilk çeyreğinde %4.5 büyüme, ikinci çeyreğinde %9.9 daralma ve üçüncü çeyreğinde ise %6.7 büyüme gerçekleştirmişti. Son çeyreğe ait veriler açıklanmadan önce ise beklenti %7 oranında büyüme gerçekleşmesi yönünde.

Açıklanan verilere göre pandemi koşullarında ekonomik olarak bazı acılar hissedilse de diğer ülkelere kıyasla Türkiye ekonomisinin çok fazla daralmadığı görülmektedir. Özellikle 2020 yılının ikinci çeyreği sonrasında Türkiye ekonomisinin toparlanma süreci içerisine girmiş olması sebebi ile birçok kurum ve kuruluş Türkiye için yıllık olarak pozitif bir büyüme beklentisi tahmini paylaşmıştı.

yerel ekonomik takvim

Tüketici Fiyatları Endeksi

3 Mart 2021 Çarşamba günü saat 10:00’da ise TÜFE verileri açıklanacak. Son birkaç yıl içerisinde çok ciddi yükseliş eğilimi içerisine giren enflasyon 2018 yılında %25’lik oranı aşmış ve son 15 yıllık sürecin rekor seviyelerine ulaşmıştı. Bu rekor sonrasında kısa süreli tek haneli veriler görülmüş olsa da TÜFE yıllık bazda %11 üzerinde kalmayı başarmıştı.

Daha yakın tarihe bakıldığı zaman ise 2021 yılının Ocak ayında %14.97 oranına ulaşan TÜFE son 16 aylık süreç içerisinde yeniden bir rekor tazelemiş olmuştu fakat bu verinin rekor olarak kalması beklenmemektedir. Geçtiğimiz ay, yani Şubat 2021 tarihi için TÜFE oranının %15’i aşması beklenmektedir.

Özellikle gıda fiyatlarının çok ciddi artması sonucunda hükümet tarafından denetim komisyonu kuruldu ve sağlıksız fiyat artışlarını engellemek için gıda fiyatları yakın takibe alındı.

Şubat 2021 tarihinde ise TÜFE oranının %0.70 artış ile %15.40 seviyelerine ulaşması beklenmektedir. Fakat, beklentilerin üzerinde ve oldukça hızlı artan enflasyon sebebi ile önümüzdeki süreç içerisinde yeniden bir faiz artırımı da gelebilir ve günümüzde %17 olan politika faizinin biraz daha artmasına sebep olabilir.

haftalık yerel ekonomik gelişmeler

Bu hafta özellikle yerel bazlı olarak sakin bir ekonomik hafta geçmesi bekleniyor çünkü açıklanacak pek fazla veri bulunmamaktadır. Yine de açıklanacak olan bu iki verinin oldukça önemli olduğunu ve TL bazlı varlıklarda fiyat değişkenliklerine sebep olacağını unutmamak gerekiyor. Ayrıca, bu verilere bağlı olarak para politikası değişiklerinin de gerçekleşme ihtimali de bulunuyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap