Ekonomik Takvim: 14 Aralık 2020 – 20 Aralık 2020 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Ekonomik Takvim: 14 Aralık 2020 – 20 Aralık 2020 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Yarın itibari ile Noel tatili öncesinde piyasalarda son tam haftaya giriş yapıyoruz ve bu hafta içerisinde gerçekleşecek olan ekonomik olaylar dolu dolu olacak. Oldukça yoğun geçmesi beklenen bu haftanın ekonomik takvimi yeni hafta başlangıcı ile pandeminin zirve yaptığı Amerika Birleşik Devletleri’nde Covid-19 aşısının ilk dozajları uygulanmaya başlayacak ve bu hafta Amerika Merkez Bankası (FED) yılın son toplantısına hazırlanacak. Bu toplantı günü her ne kadar yaklaşmış olsa da henüz Washington kongresinin teşvik paketleri hakkında bir açıklama yapmamış olduğunun da hatırlatmasını yapmak gerekiyor.

Ayrıca bu hafta Cuma günü de Tesla, S&P500 endeksine eklenecek. Bir diğer yandan Brexit görüşmelerinin devam ettiğini ve bu sürecin piyasa tarafından büyük bir heyecan ile takip edildiğini de düşünmek gerekirse bu hafta Brexit gelişmelerinin de yakından takip edilmesi gerekiyor. Yeni hafta başlangıcı hakkında bilinmesi gereken ve takip edilmesi gereken önemli olaylar ise detaylı olarak şu şekildedir;

Teşvik Çıkmazı

Amerika Birleşik Devletleri’nde sürekli olarak yukarı yönlü ivme gösteren hastalık nedeni ile sokağa çıkma kısıtlamaları, iş yerlerinin kapanma ihtimalleri ve ek kısıtlamalar gündemde yoğun olarak bulunmakta. Bu sebepledir ki işveren kesim başta olmak üzere tüm vatandaşlar teşvik paketlerine odaklanmış durumda ve bu paketlerin sürekli olarak ertelenmesi de piyasada gerginliğin oluşmasına sebep sağlıyor. Tüm bu durumlara rağmen kongre tarafından henüz açıklama yapılmazken geçtiğimiz hafta belirtmiş olduğumuz son günün de kaçırıldığını hatırlatmak gerekiyor. Bu teşvik paketlerinin yerine senato tarafından milletvekillerinin Covid-19 teşvik paketi de dahil daha büyük bir harcama paketi üzerine odaklanması için geçici bir hükümet finansmanı onaylandı.

Açıklanması gereken paket boyutu henüz tam olarak netlik kazanmazken Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında süren tartışma sebebi ile anlaşma ihtimali henüz düşük olarak görünmektedir. Kongre tarafından hızlı bir karar alınmadığı sürece 26 Aralık tarihine kadar 13 milyon kişinin işsizlik yardımı hakkını kaybetmesi ihtimalleri de bulunuyor.

ekonomik takvim

FED Toplantısı

Amerika Merkez Bankası (FED) bu hafta 2020 yılının son para politikası kurulu toplantısına hazırlanıyor ve bu toplantı ile 2020 yılında oluşan kötü ekonomik koşulları daha iyi bir hale getirecek şekilde kararların alınması bekleniyor.

Kasım ayında açıklanan Amerika Birleşik Devletleri iş raporu, işgücü piyasalarında ciddi bir düşüş olduğunu işaret etti ve bu verilere bağlı olarak da işsizlik başvurusu sayısında çok ciddi artış meydana geldi. Bu olay neticesinde özellikle kongrenin teşvik paketi konusunda çok büyük bir çıkmaza girdiği dönemde bankanın varlık alım programında bir değişiklik yapıp yapmayacağı tartışmalarına sebep olabilir.

ABD Covid-19 Aşı Uygulamasına Başlıyor

Pazartesi günü Pfizer ve ortak çalışma yürüttüğü BioNTech SE firmaları tarafından üretilmiş olan Covid-19 aşıları Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmaya başlıyor. İlk aşamada 145.000 farklı lokasyona dağıtılacak olan aşı pandeminin merkezi haline gelmiş Amerika Birleşik Devletleri’nde bir dönüm noktası olacak.

Hastanelerde devam eden tedavi süreci ve enfeksiyonlar virüsü kontrol altına başaramayan Amerika Birleşik Devletleri’nde rekor seviyelere yükselmeye devam ediyor. Sağlık çalışanları başta olmak üzere yaşlı kişiler de dahil olacak şekilde aşının ilk dozu olarak 2.9 milyon kişiye uygulanması bekleniyor.

Bu süreç içerisinde milyonlarca Amerikalının aşılanma ihtimali bulunuyor ve bu sürecin başarılı ilerlemesi sonucunda da diğer aşı firmalarının daha hızlı onay alması da mümkün olabilir.

haftalık ekonomik takvim

Tesla S&P500 Endeksine Eklenecek

Tesla, haftanın son işlem günü olan Cuma günü S&P500 endeksine eklenecek ve yatırımcılar bu ekleme öncesinde haftanın son işlem gününde Tesla hisseleri tarafında 50 milyar USD’lik bir ticaretin gerçekleşmesini bekliyor. Bu ekleme sonucunda S&P500 endeksi içerisinde yer alan diğer şirketlerin hisselerinde bir miktar satış olması da beklentiler arasında ve bu hisse fiyatlarında oluşacak fiyat gerilemeleri yatırımcıları pek fazla şaşırtmayacaktır.

Teslanın hisse senedi değeri piyasası yaklaşık olarak 600 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumda ve bu yıl toplamda %600 oranında artış gösterdi. Tesla hisseleri endekse giriş haberi ile Kasım ayından bugüne kadar %50 artış gösterdi ve rakiplerine göre daha az üretim potansiyeline sahip olmasına rağmen en değerli otomobil şirketi olmayı başardı.

Brexit ve İngiltere Bankası

Brexit görüşmeleri uzun bir süre olduğu gibi Pazar günü de uzatmalara kaldı ve henüz netleşemedi. Bu sebeple de 31 Aralık 2020 tarihinde İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşmasız olarak çıkış yapma ihtimali de oldukça yükselmiş oldu. Ayrıca, Başbakan Boris Johnson herhangi bir ticari anlaşmaya varılmama ihtimalinin çok yüksek olduğunu da söyledi.

Perşembe gününe kadar kesin olarak anlaşma sağlanamaması ile İngiltere Bankasının ekonomiye yönelik artan riskler sebebi ve ek teşvik paketleri açıklama zorunlulukları ile negatif faiz oranlarına devam etmesi gerektiği anlamına gelecek.

Her ne kadar geçen ay İngiltere Bankası 150 milyar STG’lik teşvik paketi açıklamış olsa da tekrardan bu kadar hızlı bir teşvik paketi açıklaması yapmayı beklemiyordu.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap