Yerel Ekonomik Takvim: 22 Şubat 2021 – 28 Şubat 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler

Yerel Ekonomik Takvim: 22 Şubat 2021 – 28 Şubat 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler
0

Yerel ekonomik takvimde bu hafta yurtiçi piyasalarda oldukça önemli ve yatırımcılar tarafından yakından takip edilmesi beklenen birçok veri açıklanacak. Kötü etkilenen turizm sezonu içerisinde yabancı turist gelişi, merkezi yönetim borç stoku, reel kesim güven endeksi, ekonomik güven endeksi ve kapasite kullanım oranı bu hafta açıklanacak ve takip edilmesi gereken önemli veriler arasında yer almaktadır. Özellikle verilerin büyük bir kısmının 22 Şubat 2021 Pazartesi günü açıklanacak olması sebebi ile piyasaları hareketli bir Pazartesi bekliyor olacak.

Yabancı Turist Girişi

Türkiye ekonomisinde oldukça önemli pay sahibi olan turizm geliri, 2020 yılında pandemi sebebi ile rekor seviyede düşüş yaşamıştı. 2021 yılı içerisinde ise aşılanma oranının artması, vakaların azalması ve kısıtlamaların yavaşça kaldırılması sebebi ile turizm sektöründe biraz daha hareketlilik olması bekleniyor. Tabii ki bu olumlu beklentilere rağmen gerek yurtiçi gerekse yurtdışı birçok ülkede kısıtlama olması sebebi ile yılın ilk 3 aylık verileri oldukça yetersiz olabilir. Turizm sektöründe oluşacak olan toparlama sürecinin 2021 yılının ikinci çeyreği itibari ile başlayacağı öngörülüyor.

Yabancı turist girişi verisinin ise 22 Şubat 2021 Pazartesi günü saat 11:00’da açıklanacaktır.

yerel ekonomik takvim

Merkezi Yönetim Borç Stoku

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından aylık olarak açıklanan bu veri ile Hazine’nin hem Türk Lirası hem de döviz cinsinden borçlanmaları paylaşılmaktadır. Mevcut veri 22 Şubat 2021 Pazartesi günü saat 17:30’da açıklanacak ve açıklanması beklenen bu verinin beklentileri koruyarak tabanı koruması beklenmektedir.

Reel Kesim Güven Endeksi

Bu endeks, reel sektörde faaliyet göstermekte olan işyerlerinin yakın vade içerisinde ekonomiye dair beklentilerini ölçmektedir. Endeks verilerinde 100 seviyesinin altında bir veri ekonomiye dair kötümser beklenti olduğunu ifade ederken 100 seviyesinin üzerinde bir veri ise ekonomiye dair iyimser bir beklenti olduğu anlamına gelmektedir. Pandemi süreci içerisinde oluşan düşüş sonrasında Temmuz 2020 itibari ile yeniden 100 seviyesinin üzerine yükselen bu endeks Ocak ayında 0.2 puan artış göstermişti. Son 7 aylık süreç içerisinde yükselişine devam eden bu endeks değerinin Şubat ayında da yükselişini sürdürmesi bekleniyor.

Reel kesim güven endeksi verisi 22 Şubat 2021 Pazartesi günü saat 10:00’da açıklanacaktır.

yerel ekonomik gelişmeler
Yerel Ekonomik Takvim: 22 Şubat 2021 – 28 Şubat 2021 Haftası Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler 4

Ekonomik Güven Endeksi

Diğer endekse kıyasla bu endeks hem tüketicinin hem de üreticinin genel ekonomik duruma dair beklentilerini ve bakış açısını ölçmektedir. Endeks verilerinde 100 seviyesi eşik olarak kabul edilmektedir ve 100 seviyesinin altı tıpkı diğer endekste olduğu gibi ekonomik duruma ilişkin kötümserliği, 100 seviyesinin üzeri ise ekonomik duruma olan iyimserliği temsil etmektedir.

Mart 2018 tarihinden sonra 100 seviyesinin altına düşüş gösteren bu endeks 2020 yılında rekor tazelemiş ve dip noktaları yoklamıştı. Dip nokta sonrasında yeniden yükseliş eğilimi gösteren endeks 2021 yılının ilk ayında 96.20 seviyesine ulaşmıştı. 25 Şubat 2021 tarihinde saat 10:00’da açıklanması beklenen bu verinin Şubat ayında da yükselişine devam etmesi bekleniyor.

ekonomik takvim

Kapasite Kullanım Oranı

İmalat sektöründe faaliyetlerini sürdüren işletmelerin, mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarını ölçen ve belirleyen göstergedir. Kapasite kullanım oranının artması ile üretimi arttığı ve buna bağlı olarak işyerlerinin çalışma oranlarının da arttığı ifade edilmektedir. Bu verinin önceki dönemlere kıyasla artış sağlaması pozitif bir şeydir ve daha fazla üretimin gerçekleştiği anlamını taşımaktadır.

Ocak 2021 tarihli verilere bakıldığı zaman kapasite kullanım oranında %0.2’lik bir düşüş olduğu fakat Şubat ayında bu düşüş durumunun tersine dönerek yükselmesi bekleniyor. Bu veri, 22 Şubat 2021 tarihinde saat 10:00’da açıklanacak.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap