Trendlerdeki Yazı

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto Kimdir?
0

Satoshi Nakamoto takma adlı şahıs veya grup, Bitcoin’in geliştirilmesinde ve Whitepaper’ın yazılmasında katkı sahibidir. Her ne kadar günümüze kadar bu takma isim hakkında çeşitli spekülatif iddialar edilmiş olsa da günümüzde bir kişi mi yoksa bir grup mu olduğu kesin olarak kanıtlanamamıştır. Bu iddiaların bir kısmı sadece varsayımlar üzerine yapılmış olsa da bir kısmı bazı kişiler tarafından kendisi olduğu iddia edilecek şekilde öne sürülmüştür.

Bitcoin’e hayat veren kişi veya kişiler on yıldan daha uzun bir süredir kimliğini gizlemeyi başarmıştır. Fakat blok zinciri üzerinde gerçekleşen tüm işlemler herkes tarafından görüldüğü için Nakamoto tarafından sahip olunan Bitcoin serveti bilinmektedir.

satoshi nakamoto

Nakamoto, 2008 yılında Bitcoin’in yol haritası olarak bilinen Whitepaper’ı yayınlayan yazarın takma adıdır. Her ne kadar Nakamoto blok zinciri teknolojisini icat eden isim olmasa da bu teknoloji tabanlı merkeziyetsiz ilk başarılı kripto para birimini yaratan isimdir.

Bitcoin, 2009 yılında resmen kullanıma sunulmuştur fakat bu gizemli isim bu sürecin çok öncesinde e-posta iletişimleri ve bazı forum sitelerinde kullanılmıştır. 2011 yılına gelindiği zaman ise bu gizemli isim tüm dünya ile bağlantısını kopartmış ve ortadan kaybolmuştur. Bitcoin arkasında yatan gizem ise bu sebeple çok fazla teoriye sebep olmuştur.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Bu sorunun net olarak cevabını verebilmek için öncelikli olarak bu takma ismin bir kişiye mi yoksa bir gruba mı ait olduğunu öğrenmek gerekmektedir. Ne yazık ki hem bir kişi olduğunu hem de bir grup olduğunu kanıtlamak için yeterli kanıt bulunmamaktadır. Genellikle birçok kişi Satoshi’nin tek bir kişi olduğunu düşünüyor olsa da bu takma ismin bir gruba ait olduğuna inanan ve bunu iddia eden birçok kişi bulunmaktadır.

Dünya ile 2011 yılında iletişimini kesen Nakamato’nun bu süreç öncesinde erkek olduğu, Japon olduğu ve 1975 doğumlu olduğu iddia ediliyordu. Buna rağmen ana dili kadar iyi İngilizce bilmesi sebebi ile kesin olarak Japon olduğu kanıtlanamayan Nakamoto’nun İngilizce konuşulan bir ülkede de doğmuş olabileceği iddia ediliyor. Ayrıca, Nakamoto genellikle iletişimlerini Avrupa çalışma saatleri içerisinde kurduğu için Japonya da yaşamadığı da düşünülüyordu.

2011 yılında dünya ile iletişimini kesmesi sonucunda bu kimliğe yönelik araştırmalar daha da şiddetlenmişti. Her ne kadar Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden birçok insan olsa da bu isimlerin sadece birkaç tanesi inandırıcı niteliğe sahipti. O isimler ise şu şekildedir;

Nick Szabo

Satoshi Nakamoto olduğunu iddia edilen ve inandırıcı niteliğe sahip olan Szabo, ‘’Bit Gold’’ dijital para birimini de yaratmıştır. Kendisinin iletişim şekli ve kullanmakta olduğu üslup Satoshi ile büyük bir benzerlik göstermektedir. Ayrıca, kendisinin iletişim için kullanmakta olduğu saat aralığı da Satoshi Nakamoto ile neredeyse bire bir oranda aynıdır.

Kendisi bu iddiaları reddetmiş olsa da kripto para topluluğunda yer alan bireylerin büyük bir kısmını ikna etmeyi başaramamıştır. Tesadüf müdür bilinmez fakat Nick ve Satoshi arasında çok ciddi benzerlikler bulunmaktadır.

satoshi nakamoto kimdir

Hal Finney

Tüm isimler arasında Satoshi Nakamoto olması en muhtemel kişidir. Kendisi Bitcoin’in ilk kullanıcıları arasında yer almaktadır ve ilk Bitcoin alım işlemini gerçekleştirdiği bilinmektedir. Yazılım gelişticisi olan Finney ayrıca 1990’lı yıllarda Cyberpunk’lar arasında da yer almıştır.

Finney, 2014 yılında sinir hastalığı sebebi ile felç olmuş ve hayatını kaybetmiştir. Hayatta olduğu süreç içerisinde Satoshi Nakamoto olmadığını iddia etmiş ve her zaman bu iddiasının arkasında durmuştur.

satoshi nakamoto serveti

Dorian Nakamoto

Kendisi asıl adı Satoshi Nakamoto olan Amerikan-Japon asıllı bir erkektir. Teknoloji sektöründe yıllarını harcamış ve bilgisayar mühendisi olarak çalışmıştır. On yıldan daha uzun süre boyunca California’da Hal Finney ile aynı bölgede yaşamış olduğu da bilinmektedir.

satoshi nakamoto öldü mü

Craig Wright

Avusturalyalı iş insanı ve bilgisayar bilimcisi olan Craig Wright, 2015 yılında Satoshi Nakamoto olduğunu kendisi iddia etmiştir. Bu iddiası Bitcoin Vakfı üyeleri ve bazı Bitcoin geliştiricileri tarafından desteklenmiştir fakat kendisinin Satoshi Nakamoto olmadığını iddia eden birçok söylenti de bulunmaktadır.

Kendisi bu iddiasının her ne kadar sürekli olarak arkasında duruyor olsa da Satoshi Nakamoto olduğunu kanıtlayamamıştır. Ayrıca, bu iddiaları sebebi ile mahkemelik de olmuştur.

satoshi nakamoto bitcoin

Satoshi Nakamoto’nun Serveti Ne Kadar?

Gerçek kimliği her ne kadar kanıtlanmış olmasa da bu takma adı kullanan kişinin çok zengin olduğu tahmin edilmektedir. Bazı bilgisayar uzmanları Satoshi’nin mevcut Bitcoin servetini hangi cüzdan adreslerinde tuttuğunu tespit etmiş ve Nakamoto’nun Bitcoin servetini ortaya çıkartmıştır.

2009 yılının başından günümüze kadar Nakamoto hiç Bitcoin harcamamıştır. Satoshi’nin her ne kadar net olarak ne kadar Bitcoin sahibi olduğu bilinmese de 1 milyon Bitcoin sahibi olduğuna dair kanıtlar mevcuttur. Bu da Satoshi Nakamoto kod adlı kişi veya grubun dünya üzerindeki sayılı milyarderler arasında yer aldığını göstermektedir.

satoshi nakamoto bitcoin cüzdanı

Satoshi Nakamoto takma adının gerçek kimliği hakkında çeşitli iddialar bulunmaktadır. Nakamoto tek bir kişi veya grup olabilir fakat bu kesin olarak bilinmemektedir ve gizemini korumaktadır. Kesin bir kanıt bulunmadığı sürece Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği kanıtlanamayacaktır. Bu kişi veya grup hakkında net olarak bilinen tek şey ise çok ciddi miktarda Bitcoin sahibi olduğudur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap