Serbest Yatırım Fonu Nedir?

Serbest Yatırım Fonu Nedir?
0

Serbest yatırım fonu veya riskten korunma olarak bilinen hedge fonu, çeşitli kurumsal veya bireysel yatırımcılar tarafından sahip olunan fonların tek bir havuzda toplanması ile elde edilir. Bu fonlar agresif finansal ortaklığın simgesi olma özelliğine sahiptir. Genel olarak riskten korunma ve risk yönetimi teknikleri kullanılarak yatırım yapılan bu fonlarda yatırımcı risk iştahını yüksek tutarak yüksek getiri elde etmeyi hedeflemektedir.

Serbest Yatırım Fonu Nedir?

Serbest yatırım fonları, yüksek miktarda getiri sağlaması ve kullanılan çeşitli stratejiler ile yönetilmesi sebebi ile birçok yatırımcının dikkatini çekmektedir. Serbest yatırım fonları, geleneksel yatırım fonları ile büyük bir mücadele geçirmiştir ve yatırımcı tarafından daha fazla ilgi çekmeyi başarmıştır. Çok kısa süreç içerisinde güçlü bir sermaye akışını elde eden serbest yatırım fonları kazançlı tazminat ödemeleri sebebi ile birçok fon yöneticisinin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

serbest yatırım fonu

Serbest Yatırım Fonu Yatırımlarının Amacı ve Politikası

Serbest yatırım fonu diğer yatırım fonlarına kıyasla tebliğ içerisinde yer alan portföy ve işlem sınırlandırmalarına tabi değildir. Hedge fonu olarak da bilinen serbest yatırım fonları bilgilendirme belgelerinde belirtilen koşullar ve limitler dahilinde yatırım yapma hakkına sahiptir. Fakat payları serbest yatırım fonlarının portföylerine alınacak yabancı fonlar için ilgili otoriteden izin alınması şartı bulunmaktadır. Bu sebepledir ki kurulu olduğu ülke fonlarında portföye alınabilecek izahname ve yatırımcı bilgi fonunda gerekli bilgilendirme yapılmaktadır. İlgili kurul serbest yatırım fonlarının portföylerine alınabilecek yabancı fon yüzdeliklerine ve paylarına dair kısıtlamalar getirebilmektedir.

Serbest Yatırım Fonları Nasıl Çalışır?

Serbest yatırım fonları birçok farklı çalışma prensibine sahip olma özelliğine de sahiptir. Bunlar hakkında kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Uzun veya kısa pozisyon fark etmeksizin pozisyon açılabilir.
  • Düşük değere sahip olan finansal ürünlerin alım-satım işlemleri gerçekleştirilebilir.
  • Arbitraj yapmak için kullanılabilir.
  • Tahvil veya opsiyon işlemleri gerçekleştirilebilir.
  • Piyasalarda var olan veya oluşan her türlü fırsatta yatırım yapılabilir.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra serbest yatırım fonlarının temel amacı volatilite ve riski azaltmaktır. Bu risk ve fiyat dalgalanmalarının azaltılması ile sermayenin korunması hedeflenmektedir. Serbest yatırım fonlarında riskleri azaltmak oldukça önemlidir çünkü bu yatırım fonlarında çok değişik yatırım fırsatları değerlendirilebilir ve diğer yatırım fonlarına kıyasla daha fazla risk barındırır. Bu tarz fon yöneticilerinin işlem potansiyelleri oldukça çeşitlidir ve tek bir işlem türüne odaklanmaksızın işlem gerçekleştirilir. Bilinen tüm yatırım seçenekleri bu fonlarda kullanılabilir ve risk alınabilir.

serbest yatırım fonu nedir

Serbest Yatırım Fonlarının Özellikleri

Serbest yatırım fonlarının en dikkat çeken özelliği diğer fonlara kıyasla sağlamış olduğu getiridir. Serbest yatırım fonu volatilite ve risk açısından büyük değişiklikler gösteriyor olsa da risk her zaman diğer yatırım fonlarına kıyasla daha yüksektir.

Serbest yatırım fonlarına yatırım gerçekleştiren yatırımcı kitlesi genellikle vakıflar, sigorta şirketleri, özel bankalar, emeklilik fonları, bireysel yatırımcılar ve kurumsal yatırımcılar olarak sıralanabilmektedir. Bu sebepledir ki serbest yatırım fonu yöneticileri oldukça deneyimli ve işinde uzman kişilerdir. Ayrıca, bu yatırım fonları likit yatırımlardan oluşmamaktadır ve neredeyse hiçbir düzenlemeye tabi tutulmamaktadır. Risk oranının yüksek olmasından da anlaşıldığı gibi agresif yatırım stratejileri bu fonlarda kullanılmaktadır.

Serbest Yatırım Fonlarının Avantajları ve Dezavantajları

Riskten korunma amaçlı oluşturulan fonların birçoğu oldukça deneyimli ve bilgili fon yöneticileri tarafından hazırlanmaktadır. Bu sebepledir ki oluşturulan bu fonlar oldukça değişik stratejiler ile yönetilmektedir. Ayrıca, risk iştahının yüksek olması sebebi ile de her türlü piyasada işlemler gerçekleştirilmektedir. Kısaca, yatırım hedeflerinize kolayca ulaşmanıza yardımcı olabilecek yüzlerce çeşit serbest yatırım fonu bulunmaktadır. Bu tarz fonları mevcut portföyünüze dahil etmek için tercih edeceğiniz fonun mevcut portföy riskinizi azalttığına emin olmanız oldukça önemlidir. Bir diğer yandan serbest yatırım fonlarının uzun vadeli olarak tercih edilmesi gerektiği de dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsurdur.

Her yatırım türünde olduğu gibi serbest yatırım fonlarında da risk bulunmaktadır ve kesinlikle bu yatırım türü risksiz değildir. Yatırım seçeneklerinin çeşitli olması sebebi ile yatırımcıların büyük kayıp ile karşı karşıya kalması muhtemeldir. Ayrıca, bu yatırım fonları genellikle likit yatırımlardan oluşmamaktadır. Ek olarak ise bu yatırım fonlarına yatırım yapılmadan önce bir miktar birikim sahibi olmak da bir diğer altın kuraldır.

hedge fonu

Serbest yatırım fonlarının yatırım dünyasına yenilikçi fırsatlar ve stratejiler getirmiş olduğunu rahatlıkla söylemek mümkündür. Fakat bu yatırım çeşidinde pek fazla düzenleme bulunmamaktadır ve fon yöneticileri yüksek getiri hedefi ile işlem yaptığı için yatırımcının zarar etme potansiyeli de diğer fonlara kıyasla çok daha yüksektir. Serbest yatırım fonlarının diğer yatırım fonlarına göre en belirgin farkı ise yatırım işlemi gerçekleştirmek için gereken sermaye şartının oldukça yüksek olmasıdır. Bu tarz fonlara yatırım sağlayan birey ve kurumların birçoğu oldukça yüksek gelire sahiptir ve genellikle 1 milyon USD’nin üzerinde net varlığa sahiptir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap