Trendlerdeki Yazı

Eurobond Nedir?

Eurobond Nedir?
0

Eurobond, alternatif yatırım araçlarından birisidir ve Avrovil olarak da bilinmektedir. Uzun vadeli ve döviz bazında yatırım tercih eden yatırımcılar genellikle garanti getiri elde edebilmek için Eurobond yatırımları yapmayı tercih etmektedir. Vade süresi 1 yıl ile 30 yıl arasında değişiklik gösteren bu yatırım yöntemi ile ülkelerin uluslararasında borçlanma amacı ile çıkartmış olduğu Eurobond’lar ile yatırım yapabilir ve gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca, düşük risk ile değerlendirebileceğiniz bu yatırımlar için devletler yerine şirketleri de değerlendirme şansı bulunmaktadır.

eurobond

Ülkeler, işlem hacmi yüksek olan döviz cinsinden borçlanabilmek için Eurobond ihraç etmektedir. Bu, borçlanma senetlerinden birisidir. Büyük şirketlerin ve ülkelerin yurtdışından kaynak elde edebilmek amacı ile Eurobond ihracatı gerçekleştirmektedir. Eurobond ihracatı, ülkelerin ve şirketlerin dış borçlanmaları için kullanmakta olduğu ve işlem hacminin yüksek olduğu döviz birimleri ile gerçekleşir. Bu tür borçlanma senetleri uzun vadeli olarak gerçekleşir ve vade süresi 1 ile 30 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca, Eurobond ihracatı ülkenin yerel para birimi ile değil yabancı para birimi ile gerçekleşir.

eurobond nedir

Eurobondların en büyük avantajı ise istenildiği zaman anında nakde çevrilebilme özelliğine sahip olmasıdır. Aracı kurumlar ve bankalar aracılığı ile alım-satım işlemleri gerçekleştiği için vade sonunu beklemeye gerek yoktur. Eurobond alım-satımı gerçekleştirilirken bekleme gerçekleşmez ve işlemler anlık olarak yapılır. Eurobond alım-satım işlemlerinde, özellikle de satış işlemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Eurobond değerinin satış işleminin yapıldığı günün piyasa değeri üzerinden hesaplanması ve son faiz ödeme gününden satış işleminin tamamlanmış olduğu güne kadar biriken faizin göz ardı edilmemesidir. Bu şekilde hesaplanacak olan değer Kirli Fiyat, faizler haricinde hesaplanan değer ise Temiz Fiyat olarak tanımlanmaktadır. Temel fiyat ile hesaplanan ve satışı gerçekleşen Eurobond için tedris edilecek fiyat kesinlikle nominal değeri yansıtmayacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap