Trendlerdeki Yazı

FAST Sistemi Nedir? Tüm Detayları ile FAST Sistemi!

FAST Sistemi Nedir? Tüm Detayları ile FAST Sistemi!
0

FAST, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından işletimi sağlanan mevcut ödeme yöntemlerine ek olarak yaratılmış anlık ödeme sistemidir. Açılımı ise, Fonlara Anlık ve Sürekli Transferi’dir. Bu sistem kullanıcılar tarafından 7 gün 24 saat kullanılabilir olması ile dikkat çekmektedir.

FAST sisteminde ödeme alıcı kişinin hesabına anında ulaşmaktadır ve bu ödeme hakkındaki veriler alıcı-satıcı, alıcının bankası ve satıcının bankası tarafından görüntülenebilmektedir. Ayrıca, tüm taraflar işlem ile anlık olarak bilgilendirilmektedir. Bu sistem o kadar hızlı çalışmaktadır ki 25 saniye içerisinde gerçekleşmeyen tüm işlemler iptal edilmektedir.

fast

FAST Sistemini Nasıl Kullanabilirim?

FAST sistemini kullanabilmek için sisteme kayıtlı olan bir aracı kurumda hesap sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer ki kullanmakta olduğunuz finansal hizmet veya aracı kurum bu sisteme dahil ise o hizmete ait web sitesinden veya mobil uygulamasından FAST sistemini kullanmaya başlayabilirsiniz.

fast sistemi

FAST Sisteminde Üst Limit Nedir?

FAST sisteminin yeni olması ve henüz tam olarak test aşamasının tamamlanmaması nedeni ile belirli üst limitler bulunmaktadır. Bu sistemde güvenlik önlemi olarak işlem başına üst limit düzenlemesi mevcuttur ve aktif olarak uygulanmaktadır.

Sistem halkın kullanımına açıldığı ilk gün olan 8 Ocak 2021 tarihinde işlemler için üst limit olarak 50 TL ile sınırlandırılmıştı fakat bu sınır 29 Ocak 2021 tarihinde 1.000 TL’ye çıkartılmıştır. Belirlenen bu limit her gönderim için geçerlidir ve işlem başına uygulanmaktadır.

fast nedir

FAST ile Telefon Numarasına Ödeme Yapabilir Miyim?

FAST sistemi ile gerekli işlemleri ve eşleştirmeleri tamamladıktan sonra cep telefonu, T.C. kimlik numarası ve e-posta adresiniz ile kolayca ödeme alabilir ve yapabilirsiniz. Yani, gerekli işlemleri tamamladıktan sonra kolay adres sistemini kullanarak da para transferi yapmak mümkündür.

fast nasıl açılır

FAST Sisteminden Ödeme Göndermek İçin Kolay Adresimin Olması Şart Mı?

FAST sistemi ile para transferi yapabilmek için sizin özel olarak sisteme kaydolmanız gerekmemektedir. Ödeme göndereceğiniz zaman eğer ki karşı tarafında kolay adres bilgisi sizde mevcut ise yapmanız gereken tek şey FAST sistemine kayıtlı olan finansal hizmetinizin web sitesini veya mobil uygulamasını ziyaret etmek ve buradan da FAST transferini gerçekleştirmek olacaktır.

Ayrıca, alıcı kişinin kolay adres bilgisi de bulunmuyor ise bu kişiye ait IBANN, isim ve soy isim bilgilerini girerek de para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

fast masrafları

FAST Sistemine Kolay Adres Tanımlama

FAST sistemine kolay adres tanımlamak için şu adımları takip ediniz;

  • Kullanmakta olduğunuz finansal kuruluşun sağladığı web sitesi veya mobil uygulamasına giriş yapınız.
  • ‘’Para Transferleri’’ menüsünden ‘’Kolay Adres’’ menüsünü bulunuz.
  • Kolay adresinizle eşleşmesini istediğiniz hesabı seçiniz ve kayıt işlemini tamamlayınız.
fast sistemi nedir

FAST Sisteminde Para Transferi

FAST sisteminden para gönderebilmek için sisteme kaydolmanıza gerek yoktur fakat para alabilmek için cep telefonu ve e-posta bilgileriniz ile kaydolmanız gerekmektedir. Para transferi yapabilmek için ise şu adımları takip ediniz;

  • Kullanmakta olduğunuz finansal kuruluşun sağladığı web sitesi veya mobil uygulamasına giriş yapınız.
  • ‘’Para Transferleri’’ menüsünden ‘’Kolay Adres ile Ödeme’’ seçeneğine tıklayınız.
  • Alıcı kişiye ait kolay adres bilgilerini ve işlem bilgilerini giriniz.
  • İşlemin tüm bilgilerinin doğru olduğuna emin olduktan sonra işleminizi onaylayınız.

Bu adımları sorunsuz olarak tamamlamanız durumunda para transfer işleminiz hızlıca gerçekleşecektir. FAST sistemi ile artık daha kolay bir şekilde farklı bankalar arasında para transferi yapabilir, daha hızlı para transferi gerçekleştirebilir ve 7 günün 24 saati işlem yapabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap