Trendlerdeki Yazı

ITO Şirket ve Unvan Sorgulama Nasıl Yapılır?

ITO Şirket ve Unvan Sorgulama Nasıl Yapılır?
0

ITO, İstanbul sınırları içerisinde faaliyet göstermekte olan ve bireyler ile ticari kurum işletmelerinin düzenlemiş olduğu, kayıt altında tuttuğu ve bu işletmelere ait sicil kayıtlarının tutulmakta olduğu kurula verilen isimdir. Ülkemizde birçok şirket bulunması sebebi ile size ait olan unvan eğer ki halihazırda kayıtlıysa ITO tarafından kabul edilmeme ihtimali bulunmaktadır. Bunun için ilgili kurum tarafınca sorgulama işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir.

ito

İstanbul Ticaret Odası (ITO) tarafınca şirket, unvan, sicil veya firma bilgilerine ulaşabilmek amaçlı online olarak hizmet sayfası yaratılmıştır. Üyeler, online olarak sağlanan bu hizmeti kullanarak pek çok işlemi şubeye gitmesine gerek kalmadan gerçekleştirebilmektedir.

İstanbul Ticaret Odası (ITO) Bilgi Bankası Nedir?

İstanbul Ticaret Odası bünyesi içerisinde barınmakta olan şahıs veya şirket firmaları hakkında detaylı bilginin sağlanmakta olduğu veri tabanına verilen isimdir. İlgili web sayfasına ulaşmak için ise yapılması gereken tek şey ITO resmî web sitesini ziyaret ederek sonrasında ‘’Bilgi Bankası’’ seçeneğine tıklamaktır. Bu web sayfası içerisinde bütün firma ve bunlara bağlı işletmelere ait sicil kayıtları bulunmaktadır. Web sitesi kullanılarak yapılacak online sorgulama işlemleri ise şu verileri bünyesinde barındırır;

 • Ticaret sicil numarasına göre sorgulama,
 • Ticaret unvanına göre sorgulama,
 • Yönetim kurulu üyesi, gerçek kişi ve ortak arama seçenekleri ile sorgulama,
 • Oda sicil numarasına göre sorgulama,
 • NACE kodu ile sorgulama,
 • Tescil tarihi, meslek grubu, semt, firma türü ve sermaye aralığına göre sorgulama,
istanbul ticaret odası

Tüm bunlara ek olarak ise işletmeler için düzenlenmiş ITO online hizmetler sekmesini ziyaret ederek firma bilgileri alınmasına ek olarak belge tasdik bilgileri, ticaret sicil, MERSİS kuruluş randevusu sorgulama ve üyelik gibi işlemler de gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca, bu listede yer alan işlemlere ek olarak şunların da sorgulanması mümkündür;

 • ITO tescil başvurusunun sorgulanması,
 • Tüzel kişi oda kayıt beyannamesinin sorgulanması,
 • Gerçek kişi oda kayıt beyannamesinin sorgulanması,
 • Islak imzanın yer aldığı faaliyet belgesinin sorgulanması,
 • Diş ticaret belgesinin sorgulanması,
 • Burs sorgulama,
 • ITO vize sorgulanması,
 • İşletmeye ait faaliyet belgesinin sorgulanması,
 • Borç sorgulama,

İstanbul Ticaret Odası (ITO) Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır?

ITO, hem kendisine bağlı üyeleri hem de vatandaşlar için sunmakta olduğu online işlemler ile birçok kolaylık sağlamaktadır. Sunulan bu hizmetler doğrultusunda ITO tescil işlemlerinin de web sitesi üzerinden gerçekleştirilmesi mümkündür. Üstelik bu işlem oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, bu işlemi gerçekleştirmek için herhangi bir üyeliğe sahip olunması şartı da bulunmamaktadır.

istanbul ticaret odası bilgi bankası

Tescil sorgulama işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmek için yapılması gereken tek şey web sitesi üzerinde talep edilen 3 farklı bilginin sağlanmasıdır. Buna göre, tescil işlemleri sayfasında bulunan başvuru numarası, başvuru yılı ve hizmet birimi alanlarının doğru şekilde doldurulmuş olması yeterlidir. Bu bilgilerin sağlanması sonrasında ise robot doğrulama işlemini tamamlamalı ve ‘’Ara’’ butonuna tıklamalısınız.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap