Trendlerdeki Yazı

Kaldıraç Nedir?

Kaldıraç Nedir?
1

Kaldıraç, aracı kurumlar tarafından sağlanmakta olan ve yatırımcıların çeşitli piyasalarda mevcut yatırımlarından daha fazla bakiye ile işlemler yapmasına olanak sağlayan sistemdir. Kaldıraç genel olarak piyasalarda düşük bakiye ile yüksek işlem yapabilme olanağı sunduğu için faydalı bir araçtır fakat kaldıraç kullanımı yapılan işlemlerin riskini de o oranda arttırmaktadır. Bu sebepledir ki kaldıraçlı işlem yapılacağı zaman doğru yatırım stratejisinin uygulanması gerekmektedir.

kaldıraç

Tüm piyasalarda kaldıraç oranı arttırıldıkça getiri ve risk düzeyi de artacağı için kaldıraçlı işlem yapacak yatırımcıların kesinlikle tecrübeli ve bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. Kaldıraçlı işlem yapmak isteyen tüm yatırımcılar kaldıraç oranı ile ana para oranı arasındaki dengeyi çok iyi şekilde sağlamalıdır.

Kaldıraç oranının yüksekliğine bağlı olarak likidite ihtimaliniz de eş oranlı olacak şekilde artacaktır. Bu sebeple kullanılacak kaldıraç oranlarının likidite oranlarını da iyi hesaplamak ve bu hesaplara uyumlu şekilde pozisyon açmak oldukça önemlidir. Unutmamanız gereken bir diğer önemli detay ise kaldıraçlı işlemler yapacağınız zaman tüm paranızı kaybetme ihtimalinizin bulunduğudur.

Kaldıracın Özellikleri

  • Sermaye Piyasası Kurulu kurallarına göre ülkemiz sınırlarında kullanılabilecek maksimum kaldıraç oranı 1:10 olarak belirlenmiştir.
  • Kaldıraç oranı yükseldikçe teminat olarak gösterilmesi gereken ana para miktarı da artmaktadır.
  • Yatırımcılar kaldıraç kullanımı için kesinlikle ekstra bir maliyet veya sürpriz bir ücret ile karşılaşmaz.
  • Kaldıracın kâr ve zarar durumunuzu etkilemek gibi bir özelliği bulunmamaktadır fakat kâr ve zarar oranlarınıza doğrudan etkisi bulunmaktadır.
  • Kaldıraç oranı sadece ana para üzerinde işlem yapılmasına olanak sağlar. Hiçbir zaman kullanılan kaldıraç oranı ile ana paranın çarpımından daha fazla bakiye ile işlem yapılamaz.
  • Yatırımcılar kaldıraç sistemi ile düşük sermaye kullanarak yüksek miktarlı işlemler yapabilme şansına sahip olur.
  • Kaldıraçlı işlemler sonucunda oluşan zarar müşterinin teminat olarak göstermiş olduğu bakiyeden temin edilmektedir fakat kâr marjı elde edilmesi durumunda ise bu miktar yatırımcının teminat bakiyesine yansıtılmaktadır.
  • Teminat miktarı kullanılan kaldıraç oranı ile oldukça büyük bir öneme sahiptir çünkü yatırımcıların işlem boyutları buna göre belirlenmektedir.
  • Kaldıraç oranının artması ile risk doğru orantılı olarak artsa da bu durumda teminat olarak yatırılması gereken para miktarı azalmaktadır.
kaldıraç nedir

Kaldıraç Oranını Belirlemek

Her ne kadar Türkiye sınırları içerisinde yer alan hizmetler en fazla 1:10 oranında kaldıraç hizmeti sağlıyor olsa da yurt dışı kaynaklı hizmetlerde bu oranların 1:500 oranlarına kadar çıktığını görebiliriz. Risk ile eş zamanlı olarak kâr potansiyelini arttırma özelliğine sahip olan kaldıraç sisteminin çok yüksek seviyelerde ve bilgisiz, tecrübesiz kişiler tarafından kullanılmamasında fayda olacaktır. Kaldıraç oranı yükseldikçe likidite oranı da yükseleceği için kullanılan yüksek kaldıraç seviyeleri daha hızlı para kaybetmenize sebep olacaktır.

Kısaca bir örnek vermek gerekirse 1:10 kaldıraç kullanıldığı zaman işlem yapılan birimde %10’luk değişim olması durumunda paranızın tamamını ikiye katlayabilir veya kaybedebilirsiniz. Yine aynı şekilde 1:100 kaldıraç kullanıldığı zaman işlem yapılan birimde %1’lik değişim olması durumunda paranızın tamamını ikiye katlayabilir veya kaybedebilirsiniz. Son olarak ise en yüksek kaldıraç oranı olan 1:500 kaldıraç kullanıldığı zaman işlem yapılan birimde %0.2’lik değişim olması durumunda paranızın tamamını ikiye katlayabilir veya kaybedebilirsiniz. Bu örnekte de görüldüğü gibi kaldıraç oranı arttıkça kâr, zarar ve likidite ihtimaliniz de artmaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap