Trendlerdeki Yazı

Sabit Coin Nedir?

Sabit Coin Nedir?
0

Sabit coin, Amerikan Doları, Euro ve İngiliz Sterlini gibi itibari para birimlerinin değerine eşit olmak için tasarlanmış dijital kripto para birimleridir. Kullanıcılar bu kripto para birimlerini kullanarak dijital ortamda sabit olarak kendi para birimini kullanabilir ve bankacılık hizmetleri masraflarına kıyasla çok düşük ücretler ile para transferleri gerçekleştirebilir.

Bitcoin, Ethereum ve diğer alternatif kripto para birimleri itibari paralar karşısında oldukça değişken bir fiyata sahip olması ile bilinmektedir. Kripto para piyasalarının henüz yeni bir finansal piyasa olması ve işlem hacminin düşük değere sahip olması bu durumun temel sebebi olarak tanımlanmaktadır. Bu sebepledir ki kripto para birimlerinin herhangi bir finansal varlığa karşı net ve sabit değerinin bulunmuyor olması serbest piyasa yatırımcıları tarafından ilgi çekici olma özelliğine sahiptir fakat sabit bir değerin bulunmaması bazı koşullarda zorluklar ortaya çıkartmaktadır.

sabit coin

Kripto para birimleri düşük maliyetli transfer edilebilirlik sebebi ile birçok birey için mükemmeldir fakat birim değerlerinin hızlı değişim göstermesi sebebi ile kripto paralar ile ödeme yapmak ideal bir tercih değildir. Ayrıca, yüksek risk de barındırmaktadır. Transfer süreci içerisinde kripto para birimi fiyatları ciddi şekilde değişim gösterebilir ve bu da transferin başladığı zaman ile tamamlandığı zaman ciddi ve belirgin bir fiyat farkını ortaya çıkartabilir.

Her ne kadar kripto para birimleri bahsedildiği gibi ciddi fiyat değişkenliği gösteriyor olsa da sabit kripto para birimlerinde bu gibi sorunlar yaşanmamaktadır. Sabit kripto para birimleri dengeli bir fiyat hareketi göstermektedir ve fiyatı sadece sabitlenmiş olduğu varlığın fiyatında oluşan değişimler ile değişmektedir. Bu sebepledir ki bu kripto para birimleri birçok birey tarafından güvenli kabul edilmekte ve para transferi süreci içerisinde tercih edilmektedir.

Sabit kripto para birimlerinin değerini koruyabilmesi için birçok farklı yöntem bulunmaktadır.

Sabit Coinler Nasıl Çalışır?

Birkaç farklı sabit kripto para kategorisi bulunmaktadır ve bu kategorilerin her biri birim değerlerini farklı yöntemler ile sabitlemektedir.

İtibari Para Destekli Sabit Kripto Paralar

Günümüzde tercih edilen ve kullanılan en popüler sabit kripto para birimleri itibari para destekli ve bire bir oranda desteklenmiş olan sabit kripto para birimleridir. Bu birimlere itibari para teminatlı sabit kripto para birimleri adı da verilmektedir. İtibari para destekli sabit kripto para veya token çıkartmak isteyen tüm kurumlar belirli bir miktarda itibari parayı rezervlerinde bulundurmak zorundadır ve buna denk miktarda token/coin arzı yaratılmalıdır.

Örnek vermek gerekirse sabit kripto para veya token çıkartma planı bulunan bir kurum veya kuruluş 5 milyon USD sahibi olması durumunda 5 milyon adet 1 USD değerinde kripto para çıkartabilir. Bu şartların sağlanması durumunda kullanıma başlanan kripto para birimi kullanıcılar tarafından alınıp satılabilir ve diledikleri zaman nakit paraya çevirebilir.

sabit coin nedir

Kullanıcı tarafına göre değerlendirme yapmak gerekirse burada oldukça büyük risk içeren bir faktör bulunmaktadır. Sabit kripto para birimini çıkartan ve piyasaya süren şirketin herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına güvenilir olması oldukça önemlidir. Kullanıcı bireylerin bu kurumun rezervlerini ne şekilde kullanacağı hakkında bilgi sahibi olması mümkün değildir. Bu sebepledir ki bu gibi projelerin yaratıcısı olan şirket veya kurumların bu detayları şeffaf bir biçimde açıklaması oldukça önemlidir.

Sabit kripto para birimi projelerinin güven sıkıntısı, bilgilerin şeffaf ve tarafsız bir biçimde kullanıcı ile paylaşılması ile gerçekleşmektedir.

Kripto Destekli Sabit Coinler

Kripto destekli sabit coin ile itibari para birimi destekli sabit coinler aslında birbirine benzemektedir fakat aralarındaki tek fark kripto destekli sabit birimlerde teminat olarak kripto paraların kullanılıyor olmasıdır. Kripto para birimlerinin dijital olması sebebi ile kripto destekli sabit coinler akıllı kontratlar kullanılarak çıkartılmaktadır.

Kripto destekli olarak çıkartılan projelerin neredeyse tamamında güven oranı minimum düzeydedir. Bunun temel sebebi ise bu tür kripto para birimlerinin teminat olarak sabitlenmiş olduğu proje fiyatına göre değil, idari sistemin çıkarları yönünde hareket edeceğidir.

Bireyler bu tür kripto para birimlerini elde edebilmek veya satın alabilmek için mevcut olarak bulunan kripto paralarını bu tokenin proje sözleşmesine kilitlemektedir. Sonrasında ise kilitlenen bu kripto paraları geri alabilmek için alınan sabit kripto para biriminin aynı sözleşmeye geri ödenmesi gerekmektedir.

Bu gibi projelerde fiyatın sabitlenmesi için uygulanan yöntem değişiklik gösterebilmektedir.

sabit kripto para

Algoritmik Sabit Coinler

Bu kategori içerisinde yer alan sabit kripto para birimleri kesinlikle itibari paralar veya kripto paralar ile teminat desteği almamaktadır. Bu kategori içerisinde yer alan kripto para birimlerinde sabitleme, çıkarılan coin veya token arzını kontrol eden algoritmalar ile ve akıllı kontratlar aracılığı ile yapılır. Kullanım ve amaç bakımından bu kategori içerisinde yer alan kripto para birimleri para politikaları ve merkez bankalarının ulusal para birimlerini kontrol etmek için kullanmış olduğu politikalar ile çok ciddi benzerlikler göstermektedir.

Daha kolay bir anlatım ile, sabit kripto para biriminin takip etmekte olduğu itibari paranın fiyatının altına düşmesi ile algoritmik sabit coin sistemi ile token arzı azaltılmaktadır. Tam tersi durumda ise benzer olarak arz arttırımı gerçekleşmektedir.

Bu kategori için teminatlandırılmamış sabit kripto para birimleri denildiğini duymuş veya görmüş olabilirsiniz fakat bu teknik olarak doğru değildir çünkü diğer yöntemler gibi olmasa da teminat sistemi burada da kullanılmaktadır.

sabit kripto para nedir

Sabit Coin Kullanım Alanları

İtibari para birimleri ile teminatlandırılmış sabit kripto para birimleri oldukça açık ara ile en çok kullanılan olma özelliğine sahiptir. Bu kripto para birimlerine örnek olarak ise USDT, BUSD, PAX, USDC ve TUSD verilebilir. Kripto destekli sabit coin örneği olarak ise DAI ve Bitshares USD verilebileceği gibi algoritmik sabit kripto para birimi örneği olarak da Carbon verilebilir.

Stabil kripto para birimleri elbette sadece bu örnekler ile sınırlandırılmış değildir. Sabit kripto para piyasaları oldukça fazla projeye ev sahipliği yapmaktadır ve bu projelerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir.

Sabit Coinlerin Avantajları ve Dezavantajları

Sabit kripto para birimlerinin başlıca amacı kripto paraları tamamlayan bir takas aracı olma potansiyelleridir. Kripto para birimlerinin yüksek volatilite nedeni ile fiyatları ciddi değişimler gösterebilmektedir ve bu sebeple de para transferleri için veya günlük ödeme işlemleri için tercih edilmemektedir. Sabit değere sahip olan kripto para birimleri ise tüm bu sorunların çözümü niteliğindedir ve kripto paraların avantajlarından en düşük risk ile faydalanmak için çok büyük bir güçtür.

Sabit kripto para birimleri, ciddi fiyat değişimlerine karşı bir koruma niteliği taşımaktadır ve kripto para teknolojilerinin geleneksek finans piyasalarına uyum göstermesi için çok büyük ve güçlü bir köprü görevi üstlenmektedir.

Sabit kripto para birimleri finansal amaçlar için de kullanıldığı için portföy değerini düşüş trendi içerisinde korumak isteyen kullanıcılar tarafından da kullanılmaktadır. Bu şekilde kullanıcıların sürekli olarak nakit para ve kripto para transferi yapmasına gerek kalmıyor, kullanıcılar dijital ortamda kendi para birimleri ile yatırımlarını saklama şansı elde edebiliyor. Bir diğer yandan sabit kripto para birimlerinin değer biriktirme aracı olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Sabit kripto para birimlerinin her ne kadar kripto para birimlerinin kullanımını desteklemek amacı olsa da bazı sınırlamalara sahip olduğu da bilinmektedir. Örneğin, sabit kripto para birimleri tam anlamı ile merkeziyetsiz değildir fakat kripto para birimlerinin temel felsefesi merkeziyetsiz bir finansal ağ yapısı oluşturmaktır. Tabii ki bu teknolojilerin yeni olması sebebi ile bu gibi sınırlamalar mevcuttur ve bu teknolojinin ilerlemesi ile bu sınırlandırmalar zaman içerisinde ortadan kalkabilecek düzeydedir.

sabit kripto paralar

Sabit değere sahip kripto para birimleri bazı dezavantaj ve olumsuzluklara sahip olsa da kripto para piyasaları içerisinde çok kritik bir değere sahiptirler. Bu dijital varlıklar, kripto para piyasalarının sert fiyat hareketlerine rağmen sabit kalmayı başarmıştır. Bu sebepledir ki sadece para transferi amacı ile kullanılmamış ve bireylerin güvence unsuru olarak da önem kazanmıştır.

Sabit kripto para birimlerinin kullanımı ile artık fazla risk olmaksızın düşük masraflı para transferi yapmak çok kolay bir hale gelmiştir. Ayrıca, sabit kripto para birimleri sayesinde birçok birey sürekli olarak nakit para ve kripto para arasında değişim yapma zorunluluğundan da kurtulmuştur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap