ONS ALTIN FİYATLARINI ETKİLEYEN 8 FAKTÖR

ONS ALTIN FİYATLARINI ETKİLEYEN 8 FAKTÖR
0

Özellikle Covid-19 pandemi süreci sonrasında hızlı bir yükseliş trendi gösteren altın fiyatları tekrardan bir düşüş trendine girmiş durumda ve bu trendin nereye kadar devam edeceği bilinmiyor. Peki, altın fiyatları hangi durumlarda ciddi değişim gösterebilir?

Covid-19 Yayılma Durumu

Covid 19, son bir yıl içerisinde sadece insan sağlığını değil, ülkelerin ekonomik durumlarını da çok ciddi şekilde etkilemiş durumdadır. Bu sebepledir ki bu etkilerin altın fiyatlarına da yansıdığını görebiliriz. Bu süreç içerisinde birçok yatırımcı ve birey sınırlı arzı olan değerli madenlere yönelmiş ve bu durumun sonucunda da altın fiyatları hızlı bir yükseliş trendine geçmiştir.

Hastalığın özellikle günümüzde rekor seviyelerde artış gösteriyor olması ve bu artışlara devletler tarafından çözüm bulunamamış olması tekrardan altın fiyatlarına ciddi oranda etki edecektir. İşte, bu sebepledir ki hastalığın güncel gidişatı ve yayılma hızının altın fiyatları üzerinde çok ciddi etkisi olduğunu vurgulamak gereklidir. Bu durumun fiyatlara ne gibi etkisi olacağı hakkında da kısa bilgi vermek gerekirse, hastalığın yayılma hızının artması durumunda altın fiyatlarının yükselişe geçeceğini, hastalığın yayılma hızının azalması durumunda ise altın fiyatlarında düşüş hareketlerinin başlayacağını söylemek mümkündür.

Covid-19 Aşı Haberleri

Aşı haberleri de tıpkı hastalığın yayılma hızında olduğu gibi ciddi bir etken olma özelliği taşımaktadır. Pandemi sebebi ile hızlıca değerlenen altın fiyatları bu süreç içerisinde oluşan belirsizlik ile bu noktalara ulaşmış olduğundan dolayı piyasalar olası aşı haberlerine de odaklanmış durumdadır. Fakat burada bilinmesi gereken bir önemli detay var ki, günümüz piyasalarında güncel aşı haberleri fiyatlanmıştır ve bu aşılar hakkında yapılan birçok gelişme haberi fiyatlar üzerinde pek fazla etki etmemektedir. Tüm bunlara ek olarak da ne yazık ki birçok aşı haberi sadece insanlara ümit vaat etmekte olduğu için artık bu gibi haberler çok ciddi etkiye de sahip değildir.

Teşvik Paketleri

Altın fiyatlarına etki sağlaması beklenen bir diğer faktör ise teşvik paketleridir. Her ne kadar henüz bu paketler açıklanmamış olsa da çok yakın bir süreç içerisinde açıklanması beklenmektedir ve bu açıklanma sonrasında da altın fiyatlarına olumlu etki etmesi muhtemeldir. Özellikle pandemi süreci içerisinde birçok insan büyük bir ekonomik belirsizlik sürecine girdiği için birikimlerini korumak amaçlı altın almaya başlamıştı ve bu alım sürecinin de teşvik paketlerinin dağıtılması ile devam etmesi de beklenmektedir. Bu sebepledir ki teşvik paketlerinin açıklanması ve para dağıtımlarının başlaması sonrasında altın fiyatları üzerinde pozitif bir etki sağlaması ve fiyatların yukarı yönlü olarak harekete geçmesi beklenmektedir.

altın fiyatları

Arz-Talep

Altın, her ne kadar sınırlı bir değerli maden olsa da her geçen yıl bulunmaya devam etmektedir fakat mevcut arzın bilinmemesi ve bir kuruluş tarafından kontrol ediliyor olmaması sebebi ile birçok yatırımcı tarafından ilgi görmektedir. Tabii ki durum bu şekilde olduğu için doğal olarak arz-talep dengesi piyasalara göre oluşmaktadır ve talep artışının olduğu dönemlerde de fiyatlar yukarı yönlü olarak artmaktadır. Bu makale içerisinde belirtilen sebepler başta olmak üzere teşvik paketlerinin açıklanması gibi önemli ekonomik faktörler ile oluşacak talep doğrultusunda altın fiyatlarının etkilenmesi beklenmektedir. Oluşacak talep doğrultusunda doğru orantılı olarak fiyatlandırma oluşacağını belirtmek mümkündür.

Enflasyon

Enflasyon, altın fiyatlarındaki yön belirleyici bir diğer önemli etken olma özelliğine sahiptir çünkü enflasyonun yukarı yönlü hareket etmesi sonucunda altın fiyatları da artış gösterecek, enflasyonun aşağı yönde hareket etmesi durumunda da altın fiyatlarında düşüş gözlemlenecektir. Altın, özellikle uzun yıllardır paranın alım gücünü korumak için güvenli liman olarak bilinmektedir ve bu sebeple de pandemi süreci içerisinde oluşacak enflasyon verilerine göre fiyat değişimi göstermesi kaçınılmazdır.

Ekonomik Veriler

Gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkeler tarafından açıklanacak veriler altın fiyatlarının hareket yönü üzerinde büyük etkene sahip olacaktır. Ülkelerin açıklamış olduğu verilen doğrultusunda ilk olarak hane halkı sonrasında ise o ekonomiye bağlı diğer ülke ekonomileri kendi alım gücünü korumak amacı ile altın alımına yönlenebilir. Bu sebepledir ki birçok ülkenin verileri de özellikle kendi para birimleri karşısında altın fiyatlarını belirleyen önemli faktörlerden birisi olma özelliğine sahiptir.

altın fiyatları değişimi

Para Politikaları

Özellikle ekonomik olarak güç sahibi olan merkez bankalarının para politikası tutumları altın fiyatlarında çok ciddi etkilere sebep olacaktır. FED başta olmak üzere İngiltere, Çin ve Avrupa Merkez Bankası para politikaları altın fiyatının yönünün belirlenmesine yardımcı olacaktır.

FED Konuşmaları

FED konuşmaları, altın fiyatlarının değişkenlik göstermesinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir çünkü FED tarafından açıklanan para politikaları doğrultusunda birçok yatırımcı portföylerini hangi şekillerde yöneteceğinin kararını vermektedir. FED tarafından yapılan konuşmalar arasından özellikle faiz kararının bu fiyatlar üzerinde çok ciddi etkisi olduğunun bilinmesi de birçok yatırımcı için büyük avantaj olacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap