Trendlerdeki Yazı

Kurumlar Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kurumlar Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?
0

Kurumlar vergisi, kurumların mali yıl içerisinde elde ettiği kazanç üzerinden ödeme gerçekleştirdiği vergi türüne verilen isimdir. Bir başka tanımlama ile kurumların kazançları üzerinden hesaplanan vergi türü olarak da tanımlanabilmektedir.

kurumlar vergisi

Kurumlar Vergisi Kanunu’nun ilk maddesine göre üzerine vergi uygulanan veya eklenen ögeler şu şekildedir;

  • Kooperatifler,
  • İktisadi kamu kuruluşları,
  • Vakıflara ait olan ekonomik işletmeler,
  • Derneklere ait olan ekonomik şirketler,
  • İş ortaklıkları,
  • Sermaye şirketleri.

Kurumlar Vergisi Mükellefleri Kimlerdir?

Kurumlar vergisi ödemek ile mükellef olan tüm kurumlar tüzel kişilik olma özelliğini taşımak zorundadır. Bu kapsama göre sermaye şirketleri ise birer kurum olarak kabul edilmeleri sebebi ile kurumlar vergisi mükellefidir fakat bunun tam tersi durum şahıs şirketleri için geçerlidir ve bu tarz şirketler kurumlar vergisi ödemek ile mükellef değildir.

Kurumlar vergisi mükellefleri tam mükellefiyet ve dar mükellefiyet olmaz üzere iki farklı kategoriye ayrılmaktadırlar. Tam mükellef olan kurumlar, iş merkezi Türkiye sınırları içerisinde yer alan veya kanuni olarak Türkiye sınırları içerisinde bulunan kurumlardır. Bu kurumlar gerek yerel kazançları üzerinden gerekse de yurt dışı kazançları üzerinden vergilendirilmektedirler. Dar mükellef olan kurumlar ise hem kanuni olarak ve iş merkezlerinin Türkiye sınırları dışında bulunması gerekmektedir. Bu kurumlar ise sadece Türkiye sınırları içerisinde elde edilen kazançları için vergilendirilmektedir.

kurumlar vergisi nedir

Kurumlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Bu vergi türü hesaplanırken mükellef kurumların belirli bir hesap dönemi kapsamında elde etmiş olduğu kazanç miktarı baz alınmaktadır. Her üç aylık süreçte bir kere olacak şekilde hesaplanan bu vergi türü kapsam dahilindeki şirketler tarafından yılda dört kez ödenmektedir. Yıl içerisinde dört kere ödenen bu vergiler geçici olarak ödenmektedir ve ödenmiş bu toplam tutar mali yılsonu döneminde hesaplanmakta olan kurumlar vergisi tutarından peşin olarak düşülmektedir.

Kurumlar vergisi hesaplamaları 2021 yılı içerisinde %25 olarak hesaplanacak olsa da 2022 yılı içerisinde %23 olarak hesaplanacaktır. Bu sebepledir ki yapılacak muhasebe hesapları ve hedefleri bu oranlar baz alınarak gerçekleştirilmelidir.

Kurumlar Vergisi Nasıl Ödenir?

Bu vergi ödemeleri beyanname verilecek ayın son gününe kadar ödenmiş olmalıdır. Bu kapsama göre genel olarak beyanname verilen ilgili ayın en geç 26. gününün akşamı baz alınmaktadır. Bu vergi ödemesi anlaşmalı bankalar aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

kurumlar vergisi nasıl hesaplanır

Bu verginin sorunsuz olarak ödenebilmesi için iyi bir muhasebeciden destek alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra tedarikçi ve müşteriler ile hesap mutabakları gerçekleştirilmeli, kasa ve banka hesaplarına ait olan hesaplar tekrar kontrol edilmeli ve sabit kıymetler ile stok sayımı yapılmalıdır.

Kurumlar vergisi beyannamesinin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş olması oldukça önemli bir detaydır. Bu sebeple ilgili dönemler içerisinde düzenli olarak yapılması ve yıl sonunda fazla iş yükü oluşturulmamalıdır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap