FED Kararı: Varlık Alımları Azaltılıyor!

FED Kararı: Varlık Alımları Azaltılıyor!
0

FED, bugün FOMC toplantı kararını açıkladı ve herhangi bir faiz değişimi gerçekleştirmedi fakat varlık alımları konusunda uzun süredir tartışmalara sebep olan açıklamaları son bulduracak kararını paylaştı. Yapılan açıklamaya göre varlık alımları aylık 15 milyar USD olacak şekilde azaltılmaya başlayacak. Azalımı gerçekleşecek varlık alımlarının 10 milyar USD değerindeki tutarı hazine tahvillerinden olurken 5 milyar USD değerindeki tutarının ise mortgage tahvillerinden olacağı da açıklandı. 8 ay sürmesi beklenen bu azaltım sürecinin 2022 yılının ilk yarısında tamamlanmış olması bekleniyor. Bu süreç içerisinde gerçekleşecek işlem tutarının ise 120 milyar USD olması planlanmakta. Her ne kadar piyasaların beklentileri yönünde bir karar açıklanmış olsa da açıklama metni içerisinde belirtilen ‘’geçici enflasyon’’ yatırımcıların ve bireylerin korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

fed

Oybirliği ile alınan bu karar sonrasında FED Başkanı Jerome Powell konuşma gerçekleştirecek. Ayrıca, faiz kararı ardından ise NASDAQ Composite haricinde diğer endekslerde çok küçük de olsa düşüşler gözlemlendi. Dolar endeksi tarafında ise karar sonrasında ilk tepki olarak 93,88 seviyelerine gerileme görüldü. Yine karar sonrasında EUR/USD paritesi de yükselişe geçerek 1.1609 seviyelerine ulaştı. Ayrıca, gün içerisinde 1.758 USD seviyelerine gerileyen ons altın ise karar sonrasında 1.770 USD seviyelerine yeniden tırmandı.

Her ne kadar toplantı sonrasında görülen ilk etki Amerikan Doları için negatif olsa da Powell tarafından yapılacak açıklamalar sonrasında volatilitenin yaşanması kaçınılmaz olarak görünüyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap