Trendlerdeki Yazı

Ticari Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Ticari Kredi Nedir? Nasıl Alınır?
0

Ticari kredi, bankalar tarafından işletme sahiplerine verilen bir kredi türüdür. Bu kredi türü, işletmelerin operasyonlarını genişletmesi, faaliyetlerini sürdürebilmesi ve kendilerini büyütmesi amacı gütmektedir.

ticari kredi

Ticari krediyi diğer kredilerden ayıran en önemli fark ise ticari kredilerin bireylere değil sadece işletmelere veriliyor olmasıdır. Kullanılabilmesi için çeşitli teminatların gösterilmesi gereken bu kredi türü şirketlerin ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bankalar tarafından sağlanmaktadır.

Ticari Kredi Türleri Hakkında Genel Bilgiler

İşletmeler tarafından büyüme amaçlı alınabilen bu kredi türü kendi içerisinde teminat ve vade süresine bağlı olarak farklı türlere ayrılmaktadır. Bunlar hakkında kısaca bahsetmek gerekirse dört farklı sınıflandırma yapılabilir. Bu sınıflandırma ise şu şekildedir;

Spot Kredi

Bu tür ticari kredilerde ödeme tutarı, vade ve faiz oranı sabit kalmaktadır. Genellikle faiz dalgalanmalarından etkilenmemek amacı ile kullanılması ile bilinmektedir.

Gayri Nakdi Kredi

Bu tür ticari kredilerde ise işletmeler bankalardan nakit olarak krediyi almamaktadır. Bu tür kredilerde para değil alınan her şey bankanın garantisidir ve herhangi bir faiz işlenmesi söz konusu değildir. Genellikle ithalat ve ihracat işlemlerinde kullanılmakta olan bir kredi türü olarak bilinmektedir.

ticari kredi nedir

Açık Kredi

Bu tür ticari krediler genel olarak bankaların güvenmekte olduğu kurum veya işletmelere sağlamış olduğu ve hiçbir güvence veya teminat olmaksızın verilen türdür. Sadece kurum veya işletme yetkilisinin imzası bu kredinin alınması için yeterlidir.

Borçlu Cari Hesap

Bu tür ticari krediler rotatif kredi olarak da bilinmektedir. Borçlu cari hesap türü olan kredilerde krediyi kullanan kurum veya işletme sürekli olarak kredi kullanımı yapabilir ve kredi ödemesini de bu şekilde gerçekleştirebilir. Bu tür krediler, kredi kartı mantığı ile çalışmaktadır ve faiz ödemeleri üç aylık periyotlarda gerçekleştirilir. Bu tür kredilerde faiz oranı ise yıllık olarak değişebilmektedir.

Ticari Kredi Nasıl Alınır?

Ticari kredi başvurusunda bulunmak ve bu krediden faydalanabilmek için öncelikli olarak faaliyette bulunan bir şirketin olması gerekmektedir. Ticari kredi başvurusu bu şartın sağlanması ile yapıldıktan sonra banka işletmenin ödeme gücünü değerlendirir ve bu değerlendirme sonucuna göre işletme için sağlanacak kredi tutarı belirlenir. Bu değerlendirme yapılırken genellikle bankalar tarafından işletmenin geçmiş ödemelerine ve finansal raporlarına bakılır. Tıpkı bireysel ve diğer kredi çeşitlerinde olduğu gibi eğer ki şirket bankalar ile sorun yaşamış veya kötü bir ödeme geçmişine sahip ise kredi alma ihtimali daha zorlaşacaktır.

Ticari kredi başvurusu yapabilmek için genel olarak internet bankacılığı kullanılmaktadır. Banka şubesi aracılığı ile yapılan başvurular mevcut süreci oldukça uzattığı için işletme sahipleri bu süreci dijital başvuru ile daha hızlı gerçekleştirebilir.

ticari kredi nasıl alınır

İlk olarak işletmeler yapılan sözleşme dahilinde bankaya talimat vermektedir. Banka başvuru sonrasında işletmenin dönemlik finansal raporlarını inceler ve bu inceleme sonucuna göre kredi tutarının limitini belirler. Bu değerlendirme sonrasında banka, işletme için teklif iletir ve bu teklifin kabul edilmesi durumunda kredi kullanım talimatı verilir. Bu talimat sonrasında ise gerekli belgeler işletme tarafından bankaya ulaştırılmalıdır. Tüm bu işlemlerin sonrasında ise kredi işletmeye ait işletme hesabına aktarılır.

Ticari kredi kullanımı yapılabilmesi için her ne kadar bankadan bankaya değişiklik görülebilir olsa da genellikle vergi levhası, imza sirküleri ve şirketin bağlı bulunduğu ticaret odası kaydı talep edilmektedir.

Ticari kredi alımı gerçekleştirecek işletmelerin ödeme planı, faiz oranı ve banka tarafından sunulmakta olan fırsatları göz önünde bulundurarak kredi alımı gerçekleştirmesi oldukça önemlidir. Alınan her kredinin ödenmesi ve kullanımı bir sonraki kredilerde referans olarak baz alınacağı için ticari kredi kullanımı öncesinde bu unsurlar göz önünde bulundurulmalı ve buna bağlı olarak kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap