Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir? Taşıt Kredisine Kimler Başvurabilir?

Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir? Taşıt Kredisine Kimler Başvurabilir?
0

Taşıt kredisi, sıfır kilometre veya ikinci el araç sahibi olmak isteyen bireylerin bankalar aracılığı ile elde edebileceği ve araç satın alabileceği bir borç türüdür. Bu kredi türü özellikle ikinci el araç için kullanılacağı zaman bazı koşulların sağlanması durumunda verilmektedir fakat sıfır kilometre araç alımları yapılacağı zaman pek fazla zorlayıcı şartı bulunmamaktadır. Araç sahibi olmak istediğiniz zaman fakat aracın tüm fiyatını karşılayacak bütçeniz olmadığı zamanlarda taşıt kredisi kullanarak büyük kolaylıklardan faydalanabilirsiniz. Peki, taşıt kredisi nasıl çekilir?

Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir?

Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan taşıt kredisi hem araba hem de müşteri bakımından çeşitli koşullara sahiptir. Bu koşullara göre, taşıt kredisi çekebilmek için satın alınacak arabanın en fazla 7 yaşında olması ve istisnai durumlar haricinde aracın değerinin en az %30’luk kısmının ön ödeme ile yapılması gerekmektedir. Bir başka değiş ile, taşıt kredisi alabilmek için %100 oranında borç çekmek mümkün değildir.

taşıt kredisi nasıl çekilir

Taşıt kredilerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur ise vade süresidir çünkü bu kredi çeşidi ile maksimum 60 aylık vade süresinden faydalanmak mümkündür. Bu süreç arabanın piyasa bedeline, yaşına, kasko bedeline ve durumuna bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir.

Taşıt kredisi hakkında önemli detayları vurguladıktan sonra ise ‘’Taşıt kredisi nasıl çekilir?’’ sorusunun cevabına değinmek gerekiyor. Taşıt kredisi çekebilmek için şu evraklara ihtiyaç bulunmaktadır;

  • Nüfus Cüzdanı
  • Sıfır araçlar için proma fatura
  • Maaş Bordrosu (Gelir Beyannamesi)
  • Son iki ay içerisinde başvuru yapacak kişi adına düzenlenmiş elektrik, telefon veya doğalgaz benzeri fatura veya ikametgâh belgesi.
  •  İkinci el araçlar için noter tasdikli onay belgesi
  • Araç Ruhsatı

Tüm bu belgeleri kullanarak dilediğiniz bir bankadan taşıt kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Yapılacak olan başvuru sonrasında banka tarafından başvuru yapılan kişinin risk analizi yapılacak ve uygun bulunması durumunda taşıt kredisi başvurusu onaylanacaktır.

taşıt kredisi çekme yöntemleri

Taşıt Kredisine Kimler Başvurabilir? Taşıt Kredisi Alma

Yeni bir araç satın alma kararı verdiniz fakat aracın tüm fiyatını karşılayacak bütçeniz bulunmadığı durumlarda ne yapabilirsiniz? Cevap aslında oldukça basit, taşıt kredisi alabilirsiniz. Peki, taşıt kredisine kimler başvurabilir? Taşıt kredisi alma süreci nasıl ilerliyor?

Taşıt kredisi başvurusu yapmak için kişisel bir ayrım şartları bulunmamaktadır. Reşit olmuş tüm bireyler taşıt kredisi başvurusu yapabilir fakat başvurulan kredinin onay ihtimalini arttırmak ve garanti altına alabilmek için gelir belgesinin sunulması ve son 6 aylık süreç içerisinde iş yerinizin sigorta priminizi yatırmış olması gerekmektedir.

Eğer ki bu şartları karşılıyor ve başvuru yapacağınız kredi miktarını aylık ödemeye bütçeniz yeterli oluyor ise taşıt kredisi başvurusu yapabilir ve sizde hayalinizdeki araca kavuşabilirsiniz.

taşıt kredisi nasıl çekerim

Taşıt kredisine yapılan başvuru sonrasında banka ilk olarak başvuru yapan bireyin risk araştırmasını gerçekleştirecek ve bu değerlendirme sonucunda taşıt kredinize karar verecektir.

Bu değerlendirme ve risk analizi süreci içerisinde bankalar kesinlikle sizin sosyal hayatınız, kişiliğiniz veya inancınıza göre bir değerlendirme gerçekleştirmeyecektir. Bu gibi kişisel durumunuz kesinlikle bankaları ilgilendirmemektedir. Tüm bunların aksine, değerlendirme süreci içerisinde bankalar sizin kredi notunuza ve önceki kredi ödemeleriniz gibi referans geçmişinize bakacaktır. Dolayısı ile iyi bir kredi notuna sahip olmak taşıt kredisi alma ihtimalinizi de arttıracak ve başvuru yaptığınız bu kredi için oldukça önemli bir referans olacaktır.

Bir diğer yandan kredi notunuzun başvuru yapacağınız taşıt kredisinin miktarına da etki edeceğini unutmamak gerekmektedir. İyi bir kredi notuna sahip olmak kesinlikle yüksek değere sahip araçlar için yapacağınız taşıt kredilerinize de avantaj sağlayacaktır. Bu sebepledir ki tıpkı diğer kredi türlerinde de olduğu gibi taşıt kredisi başvurusu yaparken de iyi bir kredi notuna ve kredi ödeme geçmişine sahip olmak oldukça önemlidir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap