Trendlerdeki Yazı

Ticari Kredi Kartı Nedir? Nasıl Alınır? Avantajları Nedir?

Ticari Kredi Kartı Nedir? Nasıl Alınır? Avantajları Nedir?
0

Ticari kredi kartı, geleneksel açık hesap yöntemlerinin yavaş yavaş kullanımının sonlanması ve alışveriş hacminin artması ile duyulan ihtiyacı karşılama amacı ile ortaya çıkmış bir kredi kartı türüdür. Özellikle satın alınması planlanan hizmet veya ürün bedelinin anında ödenmesi yerine belirli bir vade içerisinde ödenmesini sağlamaktadır.

ticari kredi kartı

Kredi kartları, ödeme erteleme, minimum düzeyde ödeme yapılmasına olanak sağlama ve taksitlendirme seçenekleri ile hem bireyler hem de işletmeler için oldukça cazip bir ödeme yöntemidir. Bireyler için üretilen kredi kartlarına benzer bir şekilde işletmeler için de ticari kredi kartları üretilmektedir. Sadece işletme sahipleri tarafından alınabilen ve bireysel kredi kartlarına kıyasla çok daha yüksek limiti bulunan bu kart türü işletmelerin ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılayabilmesi adına oldukça büyük önem taşımaktadır ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ticari Kredi Kartı Nedir?

Ticari kredi kartı, özellikleri bakımından bireysel kredi kartları ile benzer özelliklere sahiptir. Bireysel kartlar ile gerçekleştirilen her türlü harcama ticari kredi kartları ile de aynı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu kredi kartı türünün bireysel kredi kartı türüne göre en büyük farkı ise sadece ticari müşterilere sunuluyor olmasıdır. Bu kartların limiti banka ve işletmeler arasında yapılan anlaşmalara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bazı istisnai durumlar haricinde genellikle bu tür kredi kartlarının limitleri bireysel kredi kartlarına kıyasla daha yüksek olmaktadır.

Ticari kredi kartının limiti belirlenirken işletmenin talebi, işletmenin iş hacmi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen kredi notu oldukça önemli etkenlerdir. Her ne kadar ticari kredi kartları bankalar arasında değişiklikler gösteriyor olsa da bazı bankaların birden fazla farklı ticari kredi kartı da bulunmaktadır ve bu kartlarda birbiri ile değişiklikler gösterebilmektedir.

Ticari kredi kartı alınmadan önce bankalar tarafından sunulan olanaklar dikkatli şekilde değerlendirilmeli ve işletme amaçlarına, beklentilerine en uygun seçenek tercih edilmelidir.

ticari kredi kartı nedir

Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır?

İlk olarak bilinmesi gereken önemli bir detay bu tür kredi kartlarının sadece işletmelere verildiğidir. Maddi durumu ne kadar iyi olursa olsun herhangi bir birey işletme sahibi olmadan bu kredi kartına sahip olamamaktadır. Ticari kredi kartı alabilmek için yapılması gereken ilk şey işletmenin banka hesabının bulunduğu bankaya başvuru yapmasıdır. Bu tür kredi kartları ticari hesaplar üzerinden sağlanmakta olduğu için banka bünyesinde ticari hesabı bulunmayan işletmeler ticari kredi kartı başvurusunda bulunamamaktadır. Ayrıca, bu kart türü için yapılan başvuruların değerlendirilebilmesi için işletmeye ait bazı evraklar banka tarafından talep edilmektedir. Şahıs işletmeleri, bu tarz kredi kartını en kolay şekilde alabilen işletme türüdür fakat bu tarz işletmelerin alacağı ticari kredi kartlarının limitleri çok yüksek olmamaktadır.

Limited ve anonim şirketinin bu tür kredi kartı başvurusu yapabilmesi için talep edilen evrak sayısı daha fazla olmaktadır. Bu tür işletmelere sağlanan kartların limiti ise oldukça yüksek olarak bilinmektedir. Bu kredi kartının başvurusunun yapılması için öncelikli olarak ticari kredi kartı başvuru formunun eksiksiz ve gerçeğe uygun bir şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir. Buna ek olarak ise işletme sahibine ait kimlik fotokopisi ve işletmeye ait vergi levhasının da sunulması gerekmektedir. Ayrıca, limited ve anonim şirketler için şirketin ortaklık yapısını belirten belge de sunulmalıdır.

ticari kredi kartı nasıl alınır

Ticari Kredi Kartı Avantajları Nelerdir?

Ticari kredi kartları, bireysel kredi kartlarına göre kıyaslandığı zaman oldukça fazla avantaja sahiptir. Bunlar;

  • Ticari kredi kartları, senet ve çek gibi vadeli ödeme yöntemlerinden birisidir. Bu kartlar ile vadeli ödeme işlemleri anlık olarak gerçekleştirilir ve esnek bir şekilde de yapılabilir.
  • Dönem içerisinde yapılan alışveriş bedellerinin ödenmesinde sorun yaşanması durumunda ekstre ertelemesi yapılabilir. Oldukça düşük faiz seçenekleri ile yapılabilen bu ertelemeler işletmelerin daha rahat hareket edebilmesine olanak sağlar.
  • Bu tür kartlarda toplam borca ait asgari ödeme seçeneği de sunulmaktadır. Bu her ne kadar tüm kredi kartı çeşitlerinde bulunan bir avantaj olsa da ticari kredi kartlarına bu işlem için uygulanan faiz oranı daha düşüktür.
  • Bu tür kredi kartları düşük faiz oranları ile taksitli nakit avans kullanılabilmesine de olanak sağlamaktadır. Bu avantaj her ne kadar diğer kart çeşitlerinde de bulunuyor olsa da ticari kredi kartlarına bu işlem için uygulanan faiz oranı yine daha düşüktür.
  • Ticari kredi kartları ile yapılan ödemeler taksitlendirilebilmektedir. Diğer kredi kartı türlerine kıyasla daha fazla taksit seçeneği bulunan bu kartlar işletmelerin ödemelerini daha rahat bir şekilde taksitler halinde yapabilmesine olanak sağlar.
  • Yasal düzenlemeler ile taksitlendirme işleminin kısıtlanmış olduğu bazı alanlarda ticari kredi kartları muaftır veya daha esnek sınırlandırmalara sahiptir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap