Tarihteki İlk Dolandırıcılık Vakası

Tarihteki İlk Dolandırıcılık Vakası
Audit fraud. Handcuffs and money. Economic crime concept.
0

Günümüzde büyük bir sorun haline gelmiş dolandırıcılık vakaları artmaya devam ederken hiç tarihteki ilk dolandırıcılık vakası hakkında bir araştırma yapmış mıydınız? Eğer ki cevabınız hayır ise oldukça ilgi çeken ve dünya tarihinde dolandırıcılığın ilk vakası olarak bilinen Hegestratos hakkındaki şu bilgilere bakalım.

Tarihe doğru bir yolculuk yapmak gerekirse ve bu yolculuk süreci içerisinde tarihin ilk dolandırıcılık vakası hakkında bahsetmek gerekirse milattan önce 300’lü yıllara gidilmesi gerekiyor. Tarihin ilk dolandırıcısı, Hegestratos adında bir Yunan vatandaşıydı ve ilk vakasını İtalya’nın Sicilya bölgesinde gerçekleştirmişti. Tarihin ilk dolandırıcılık olayı gerçekleştirilen bu bölgede Arşimet’in de yaşadığı biliniyor.

tarihteki ilk dolandırıcılık vakası

Hegestratos, dönemin en ünlü deniz tüccarları arasında yer alan bir isimdi ve resmi olarak taşımacılık işleri yaptığı bilinmekte. Fakat dönemin ticaret hacminin oldukça düşük olması ve girişimci bireylerinde oldukça az olması sebebi ile bu şahıs mal alım-satım işlemlerine de girişiyor. Belirli bir süreç sonrasında bu monoton işlemlerden canı sıkılıyor ve yeni bir düzenbazlık girişiminde bulunmayı düşünüyor.

Her ne kadar ticaret hacmi o dönem az olsa da gemi ticaret işleri oldukça fazlaydı ve dolandırıcı şahıs deniz tüccarlığı yapmaktaydı. Hegestratos, o dönemlerde Syracuse’den Atina’ya mal taşıyordu ve taşımakta olduğu bu mal ise ekmek için kullanılan buğdaydı.

dolandırıcı

Bu şahıs, rutin işlerinin yanı sıra nadir olarak gerçekleştirilen bazı anlaşmaları da yapıyordu. Taşımakta olduğu buğdayları limandan çıkartmadan önce orada yer alan bankacılardan birisi ile sigorta poliçesi düzenliyordu. Eğer ki taşımakta olduğu mallar bir sıkıntı olmaksızın götürülecek yere ulaşıyor ise hiçbir sıkıntı olmayacaktı fakat Hegestratos sigorta primini bu durumda ödemiş olacaktı. Tabii ki olası kötü senaryolarda ise malların başına bir şey gelmesi durumunda taşınmakta olan mal bedeli Hegestratos’a ödenecekti. Şahıs, bu bilginin farkına vardıktan sonra gemiyi yüklemeden batırma planı yapıyor. Eğer ki bu plan kusursuz olarak işler ise kendisi hem poliçe bedelini hem de taşımakta olduğu mal bedelini sigortadan alacaktı. İlk başta çok mantıklı gibi görünen bu planı devreye soktu.

Gemi boş şekilde yola çıktıktan ve rotasının yarısına ulaştığı zaman Hegestratos geminin alt kısmına inerek bir delik açmayı deniyor. Bu uğraşları sırasında çok fazla ses çıkartması ile dikkatleri üzerine çeken bu şahıs bu girişimi sonrasında diğer gemiler ve gemiciler tarafından sıkıştırılıyor. Bu olayın üzerine ise Hegestratos korku içerisine giriyor ve denize atlıyor. Sonrasında ise şahıs boğuluyor.

tarihteki ilk dolandırıcılık

Hegestratos, bu planı tek başına yürütemeyeceği için ulaşacağı limanda kendisine bir ortak bulmuştu ve bu ortağı limanda her türlü durum için pusuda bekliyordu. Bu şahıs da bulunduğu konumda planın yolunda gitmediğini anlıyor ve kaçma girişiminde bulunuyor. Tabii kaçmayı başaramayan bu şahıs buğdayların sahibi firma tarafından yakalanıyor ve bu süreç içerisinde eziyet görüyor.

Kısaca, tarihin bilinen ilk dolandırıcılık vakası girişimi başarı ile sonuçlanamıyor ve ciddi bir başarısızlık olarak da tarihe yazılıyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap