Bugün Açıklanacak Enflasyon Verisi Zirve Olabilir!

Bugün Açıklanacak Enflasyon Verisi Zirve Olabilir!
0

Yurt içerisinde bugün takip edilecek en önemli ekonomik takvim verisi enflasyon olacak. Haziran 2021 tarihinde %17’nin üzerine çıkan TÜFE’nin Temmuz 2021 tarihinde ise %1.5 daha artış göstermesi ve %18.5 oranına ulaşması bekleniyor.

Haziran 2021 tarihinde görülen %17’nin biraz üzerindeki oran Mayıs 2018 tarihinde görülen %18.7’lik oran sonrasındaki en yüksek oran olmuştu. Temmuz ayında ise daha yüksek olan beklentiler eğer ki yanılmaz ise enflasyon oranının Mayıs 2019 oranına ulaşması bekleniyor.

Enflasyon Yükselişine Sebep Olan Faktörler

  • Emtia ve petrol grubundaki artışlar,
  • Hizmet grubundaki artışlar,
  • Küresel piyasalarda fiyatları artış gösteren gıda fiyatları,
  • Dövizdeki artış,
  • Temel ihtiyaçlar grubundaki artış.
enflasyon
Bugün Açıklanacak Enflasyon Verisi Zirve Olabilir! 3

İçerisinde bulunduğumuz dönem sebebi ile tüm dünyada gıda, emtia ve temel mal fiyatları son yılların en yüksek seviyelerine ulaşmış durumda. Bunun temel sebebi ise en başta talep olurken bir diğer sebep ise pandemi sonrasında artan faaliyetler oldu. Tüm bu genel sebeplere ek olarak ise Türk Lirası’ndaki değer kaybı da Üretici Fiyat Endeksinde artışların görülmesine sebep olmuş durumda.

Üretici Fiyat Endeksi ve Tüketici Fiyat Endeksi arasındaki makas Haziran 2021 tarihinde tarihi rekor kırmıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yapmış olduğu son enflasyon değerlendirmesinde Üretici Fiyat Endeksi ve Tüketici Fiyat Endeksi’nde meydana gelen yükselişin Temmuz 2021 tarihinde de devam edeceğini belirtmişti.

enflasyon oranı

%19 oranında olan politika faizine yaklaşmış olan enflasyon ile faizin reel getirisi de eksiye düşmüş olacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, enflasyonun üzerinde bir faiz politikası uygulayacağını belirtmişti ve açıklanacak olan bu enflasyon oranı ile merkez bankasının faiz politikası hakkında yeni fikirler elde edilmesi daha kolay olacak.

Merkez Bankası, son olarak Mart 2021 tarihinde 200 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirmiş ve bu gelişme sonrasında da Başkan Naci Ağbal görevinden alınmıştı. Nisan 2021 ve Temmuz 2021 tarihleri arasında ise merkez bankası faiz oranını değiştirmemiş ve %19 oranında sabit tutmuştu.

Enflasyon verisi, yarın Türkiye saati ile 10:00’da TÜIK tarafından açıklanacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap