Trendlerdeki Yazı

Yatırımcı ve Trader Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yatırımcı ve Trader Arasındaki Farklar Nelerdir?
0

Yatırımcı ve trader arasında bilinen en bariz fark, yatırımcı uzun vadeli süreç içerisinde yüksek oranlı kâr marjı hedeflerken trader ise kısa vadeli süreç içerisinde düşük kâr marjı hedeflemektedir. Yatırımcılar kısa dönemli süreç içerisinde oluşan fiyat hareketlerinden faydalanmayı hedeflemezken bunun aksine traderlar bu kısa vadeli süreç içerisindeki fiyat dalgalandırmalarını değerlendirmek amacındadır. Yatırımcı fiyat artışı ile kâr marjı elde etmeyi hedefler fakat trader kısa vade içerisinde oluşan fiyat yükselişi ve düşüşlerinden kâr marjı elde etmeyi hedefler.

yatırımcı ve trader

Yatırım, piyasalarda uzun vadeli bir yaklaşım ve bekleme süreci gerektirirken trade ise saatlik, günlük, haftalık veya aylık olacak şekilde kısa vadeli bir yaklaşım ve beklenti süreci gerektirmektedir. Yatırımcıların kısa vadeli süreç içerisinde kayıplarını azaltma ihtimali oldukça düşüktür fakat traderların kısa vadeli süreç içerisinde piyasanın volatilite durumuna bağlı olarak kazanç veya kayıp ihtimalleri oldukça yüksektir.

Yatırım Nedir?

Yatırımın temel amacı satın alınan finansal enstrümanlar ile birlikte portföy oluşturmak ve uzun süre elde tutularak kazanç elde etmektir. Yatırımlar genellikle temettü ve faiz gibi avantajlar kullanılarak yıllarca sürdürülebilir fakat trade amaçlı satın alınan hiçbir finansal ürün bu amaçlar doğrultusunda kullanılamaz. Yatırım yapan bireyler piyasada oluşan fiyat dalgalanmalarından getiri elde etmek yerine uzun vadeli süreç içerisinde kâr elde etme hedeflemektedir. Ayrıca yatırımcılar genellikle temel analiz ile daha çok ilgilenir ve portföyünde tutmakta olduğu finansal enstrümanlar hakkında uzun vadeli süreç için analiz yaparlar.

  • Yatırımcılar finansal hedeflerine ulaşmak için birçok farklı finansal enstrüman tercih etmektedir.
  • Yatırımcılar aktif veya pasif yatırım seçeneklerinden kendisine uygun olanı tercih ederek yatırım yapma kararı verir.
  • Yatırımcılar uzun vadeli teknik ve temel analizler yapma tercihindedirler.
yatırımcı ve trader arasındaki farklar

Trade Nedir?

Trade, çok kısa vade içerisinde finansal enstrümanların alınıp satılması ile yapılan işlemlere denilmektedir. Trade yapan bir kişinin amacı belirlenen kısa vadeli süreç içerisinde uzun vadeli yatırımlara göre daha yüksek getiri elde etmektir. Yatırımcıların yıllık kâr marjı hedefi %10-20 arasında olurken traderların kâr marjı hedefi genellikle aylık %10 oranlarında olmaktadır. Traderlar getiri elde edebilmek için kısa vade içerisinde al-sat işlemleri yaparak getiri elde etmeyi hedeflemektedir. Her ne kadar her trader için sabit hedef düşük fiyattan alım yaparak daha yüksek fiyattan satmak olsa da bu durum bazen tam tersi şekilde de gerçekleşebilmektedir ve bu da trader için zarar demektir.

Yatırımcılar uzun vadeli süreç içerisinde traderlara göre daha az getiri elde etmektedir ve bunun sebebi ise traderların kısa vade içerisinde yüksek kazanç hedeflemesidir. Trade yapan yatırımcılar uzun vadeli alım-satım işlemleri gerçekleştirmediği için ise olası zarar potansiyelini en az düzeye getirmek amaçlı stop-loss emri kullanmaktadır. Traderlar, yatırımcılara nazaran temel analiz yöntemleri kullanmak yerine teknik analiz kullanmayı tercih eder çünkü bu kişilerin hedefleri uzun vadeli yatırımlar yapmak değil kısa vadeli al-sat işlemleri yapmaktır. Piyasada birkaç farklı trader tipi bulunmaktadır ve bu tipler ise şu şekildedir;

Scalping

Scalper olarak adlandırdığımız bu trader tipi hızlı şekilde yatırımlarından geri dönüş almayı hedeflemektedir. Bu sebeple kısa vadeli al-sat işlemleri gerçekleştirirler ve fiyat dalgalanmalarından getiri elde etmeyi hedeflerler.

Swing Trader

Bu tip trade yapan bireyler genellikle gün ve haftalar arasında al-sat işlemleri yaparak getiri elde etmeyi hedefler.

Daily (Gün) Trader

Pozisyonlarını sadece günlük olarak açan ve o günün gecesinde pozisyonlarını kapatarak getiri elde etmeyi hedefler.

  • Traderlar kendi şahısları için veya hizmet verdikleri kurumlar için kısa vadeli alım-satım işlemi yapan bireylerdir.
  • Traderlar için bilinen en büyük dezavantajlar ise vergiler ve aracı kurumlara ödenen birden fazla komisyon ücretleridir.
yatırımcı ve trader farkları

Yatırım ve Trade Farkları Nelerdir?

Yatırım ve trade arasında bilinen en belirgin farklar 5 tanedir ve bunlar sırası ile risk farkı, zaman farkı, portföy değeri farkı, hedef farkı ve bilgi ve beceri farkıdır.

Risk Farkı

Yatırım yapan bireyler için de trade yapan bireyler için de hiç kuşkusuz riskler bulunmaktadır. Her iki durumda da bireyin sermayesi risk altındadır ve her iki durumda da risk sıfır olmamaktadır. Yatırımın gelişmesi zaman alır fakat trade için bu durum geçerli değildir. Yatırım, kısa vadeye göre kıyaslandığı zaman daha düşük risk ve getiri içermektedir ancak uzun vadeli süreç içerisinde gerçekleştiği için bu süreci yatırımcılar faiz ve temettü gelirleri ile değerlendirme fırsatı elde ederler.

Zaman Farkı

Trader, finansal enstrümanları kısa vadeli süreç içerisinde alıp satma yöntemini benimser ve gerçekleştirir fakat yatırımcı al ve tut prensibini benimsemektedir. Traderlar için alım ve satım süreci birkaç gün veya birkaç hafta olurken yatırımcı için bu süreç çok daha fazladır. Traderlar kısa vadeli süreç içerisinde oluşan fiyat dalgalanmaları ile en yüksek kazanç potansiyelini benimserken yatırımcılar ise al ve tut prensibi ile daha az risk ve daha az kazanç benimsemektedir. Yatırımcılar sermayelerini birkaç yıllık süre için kullanır ve bu sebeple yatırımcı için fiyat dalgalanmaları pek önemli değildir fakat trader için bu durum tam tersi şekildedir.

Portföy Değeri Farkı

Trader, piyasada bulunan finansal enstrümanların fiyat hareketlerine göre işlem yapar ve fiyat yükselişi olduğu zaman satış, fiyat düşüşü olduğu zaman ise alış işlemleri yaparlar. Yatırımcılar ise piyasada bulunan kaliteli ve gelecek vaat eden finansal enstrümanları tercih ederek yıllar boyunca elde tutarak ve faiz, temettü geliri elde ederek işlem yaparlar. Yatırım yüksek sabır ve beceri gerektiren bir şeydir çünkü zenginlik yaratma sanatı olarak bilinmektedir.

yatirim

Hedef Farkı

Traderlar kısa vadeli süreç içerisinde getiri elde edebilmek için sermayelerini kullanmaktadırlar. Piyasada oluşan fiyat dalgalanmaları ile yüksek kâr marjı elde etmek için hızlıca alım-satım işlemleri gerçekleştirirler. Doğru zamanı kaçırmak bir trader için oluşabilecek en kötü senaryodur. Traderlar kısa vadeli süreç içerisinde getiri elde edebilmek için tercih ettikleri finansal enstrümanın o anki performansına bakarlar.

Yatırımcılar ise kendilerini kısa vadeli trendlerden uzak tutar ve finansal enstrümanın değerine yatırım yaparlar. Hedef faktöründeki temel unsur ise kişinin yatırım ve getiri hedefleridir. Eğer ki sermayesini değerlendirmek isteyen bir birey hemen ve hızlı şekilde işlem yapmak ister ve o işlemden de hızlı şekilde getiri elde etmek isterse trader olarak o hedeflerine ulaşabilecektir. Fakat bireylerin hedefleri emeklilik veya birikim gibi uzun vadeli süreçler için geçerli ise yatırımcı olarak daha düşük risk alabilir ve daha düşük getiri elde edebilir.

Bilgi ve Beceri Farkı

Yatırım ve trade bilgi ve tecrübe kullanımı bakımından bazı farklılıklar göstermektedir. Trader, piyasaya zaman ayıran ve hedeflenen süre içerisinde daha yüksek kâr marjı elde etmek için trendleri öğrenen teknik, yetenekli bireylerdir. Yatırımcılar ise yatırım yapmak istedikleri finansal enstrümanları analiz eden bireylerdir. Yatırım, işin bilgi kısmından çok felsefesini kapsamaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bankacılık ve Finans mezunu, 24 yaşında Ekonomi meraklısı birisiyim. Aktif olarak web sitem için yazılar hazırlıyor ve trade işlemleri gerçekleştiriyorum. Yaklaşık olarak 7 yıllık trade deneyimim bulunmaktadır.

Yorum Yap