• ALTIN (TL/GR)
  494,98
  % -0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5595
  % -0,08
 • € EURO
  10,0739
  % -0,08
 • £ POUND
  11,7769
  % -0,18
 • ¥ YUAN
  1,3207
  % -0,21
 • ALTIN (ONS)
  1.799,01
  % -0,42
 • BIST 100
  1.351,59
  % -0,86
 • BITCOIN/TL
  278444,441
  % 0,87

Hedge Fonu Nedir?

hedge fonu nedir?

Serbest yatırım fonu veya riskten korunma olarak bilinen hedge fonu, çeşitli kurumsal veya bireysel yatırımcılar tarafından sahip olunan fonların tek bir havuzda toplanması ile elde edilir. Bu fonlar agresif finansal ortaklığın simgesi olma özelliğine sahiptir. Genel olarak riskten korunma ve risk yönetimi teknikleri kullanılarak yatırım yapılan bu fonlarda yatırımcı risk iştahını yüksek tutarak yüksek getiri elde etmeyi hedeflemektedir.

hedge fonu yatirimi
Bu fonlar agresif finansal ortaklığın simgesi olma özelliğine sahiptir.

Hedge Fonu Nedir?

Hedge fonları, yüksek miktarda getiri sağlaması ve kullanılan çeşitli stratejiler ile yönetilmesi sebebi ile birçok yatırımcının dikkatini çekmektedir. Bu fonlar, geleneksel yatırım fonları ile büyük bir mücadele geçirmiştir ve yatırımcı tarafından daha fazla ilgi çekmeyi başarmıştır. Çok kısa süreç içerisinde güçlü bir sermaye akışını elde eden hedge fonları kazançlı tazminat ödemeleri sebebi ile birçok fon yöneticisinin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Hedge Fonu Yatırımlarının Amacı ve Politikası

Bu yatırım fonları diğer yatırım fonlarına kıyasla tebliğ içerisinde yer alan portföy ve işlem sınırlandırmalarına tabi değildir. Serbest yatırım fonu olarak da bilinen hedge fonları bilgilendirme belgelerinde belirtilen koşullar ve limitler dahilinde yatırım yapma hakkına sahiptir. Fakat payları serbest yatırım fonlarının portföylerine alınacak yabancı fonlar için ilgili otoriteden izin alınması şartı bulunmaktadır. Bu sebepledir ki kurulu olduğu ülke fonlarında portföye alınabilecek izahname ve yatırımcı bilgi fonunda gerekli bilgilendirme yapılmaktadır. İlgili kurul serbest yatırım fonlarının portföylerine alınabilecek yabancı fon yüzdeliklerine ve paylarına dair kısıtlamalar getirebilmektedir.

hedge fonu
Bu fonlar, geleneksel yatırım fonları ile büyük bir mücadele geçirmiştir ve yatırımcı tarafından daha fazla ilgi çekmeyi başarmıştır.

Hedge Fonları Nasıl Çalışır?

Serbest yatırım fonları birçok farklı çalışma prensibine sahip olma özelliğine de sahiptir. Bunlar hakkında kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Uzun veya kısa pozisyon fark etmeksizin pozisyon açılabilir.
 • Düşük değere sahip olan finansal ürünlerin alım-satım işlemleri gerçekleştirilebilir.
 • Arbitraj yapmak için kullanılabilir.
 • Tahvil veya opsiyon işlemleri gerçekleştirilebilir.
 • Piyasalarda var olan veya oluşan her türlü fırsatta yatırım yapılabilir.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra serbest yatırım fonlarının temel amacı volatilite ve riski azaltmaktır. Bu risk ve fiyat dalgalanmalarının azaltılması ile sermayenin korunması hedeflenmektedir. Serbest yatırım fonlarında riskleri azaltmak oldukça önemlidir çünkü bu yatırım fonlarında çok değişik yatırım fırsatları değerlendirilebilir ve diğer yatırım fonlarına kıyasla daha fazla risk barındırır. Bu tarz fon yöneticilerinin işlem potansiyelleri oldukça çeşitlidir ve tek bir işlem türüne odaklanmaksızın işlem gerçekleştirilir. Bilinen tüm yatırım seçenekleri bu fonlarda kullanılabilir ve risk alınabilir.

Hedge Fonlarının Özellikleri

Hedge fonlarının en dikkat çeken özelliği diğer fonlara kıyasla sağlamış olduğu getiridir. Bu yatırım fonları volatilite ve risk açısından büyük değişiklikler gösteriyor olsa da risk her zaman diğer yatırım fonlarına kıyasla daha yüksektir.

Serbest yatırım fonlarına yatırım gerçekleştiren yatırımcı kitlesi genellikle vakıflar, sigorta şirketleri, özel bankalar, emeklilik fonları, bireysel yatırımcılar ve kurumsal yatırımcılar olarak sıralanabilmektedir. Bu sebepledir ki bu tarz fonların yöneticileri oldukça deneyimli ve işinde uzman kişilerdir. Ayrıca, bu yatırım fonları likit yatırımlardan oluşmamaktadır ve neredeyse hiçbir düzenlemeye tabi tutulmamaktadır. Risk oranının yüksek olmasından da anlaşıldığı gibi agresif yatırım stratejileri bu fonlarda kullanılmaktadır.

hedge fonu nedir
Her yatırım türünde olduğu gibi serbest yatırım fonlarında da risk bulunmaktadır ve kesinlikle bu yatırım türü risksiz değildir.

Hedge Fonlarının Avantajları ve Dezavantajları

Riskten korunma amaçlı oluşturulan fonların birçoğu oldukça deneyimli ve bilgili fon yöneticileri tarafından hazırlanmaktadır. Bu sebepledir ki oluşturulan bu fonlar oldukça değişik stratejiler ile yönetilmektedir. Ayrıca, risk iştahının yüksek olması sebebi ile de her türlü piyasada işlemler gerçekleştirilmektedir. Kısaca, yatırım hedeflerinize kolayca ulaşmanıza yardımcı olabilecek yüzlerce çeşit serbest yatırım fonu bulunmaktadır. Bu tarz fonları mevcut portföyünüze dahil etmek için tercih edeceğiniz fonun mevcut portföy riskinizi azalttığına emin olmanız oldukça önemlidir. Bir diğer yandan serbest yatırım fonlarının uzun vadeli olarak tercih edilmesi gerektiği de dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsurdur.

Her yatırım türünde olduğu gibi serbest yatırım fonlarında da risk bulunmaktadır ve kesinlikle bu yatırım türü risksiz değildir. Yatırım seçeneklerinin çeşitli olması sebebi ile yatırımcıların büyük kayıp ile karşı karşıya kalması muhtemeldir. Ayrıca, bu yatırım fonları genellikle likit yatırımlardan oluşmamaktadır. Ek olarak ise bu yatırım fonlarına yatırım yapılmadan önce bir miktar birikim sahibi olmak da bir diğer altın kuraldır.

Serbest yatırım fonlarının yatırım dünyasına yenilikçi fırsatlar ve stratejiler getirmiş olduğunu rahatlıkla söylemek mümkündür. Fakat bu yatırım çeşidinde pek fazla düzenleme bulunmamaktadır ve fon yöneticileri yüksek getiri hedefi ile işlem yaptığı için yatırımcının zarar etme potansiyeli de diğer fonlara kıyasla çok daha yüksektir. Serbest yatırım fonlarının diğer yatırım fonlarına göre en belirgin farkı ise yatırım işlemi gerçekleştirmek için gereken sermaye şartının oldukça yüksek olmasıdır. Bu tarz fonlara yatırım sağlayan birey ve kurumların birçoğu oldukça yüksek gelire sahiptir ve genellikle 1 milyon USD’nin üzerinde net varlığa sahiptir.